• Kami-sama no Inai Nichiyoubi  Tanrı 15 sene önce bir Pazar günü dünyayı kendi haline bırakmıştır. Bunun sonucunda artık insanlar ne doğmakta ne de ölmektelerdir. Kalbi duran bir kişi fazla geçmeden tekrar dirilmekte ve yaşamına devam etmektedir. Dirilmiş olanları nihai yolculuklarına uğurlama kabiliyetine sahip "Mezarcılar"dan biri olan 12 yaşındaki Ai Astin hem insanlığı kurtarmaya hem de 15 senedir kimsenin doğmadığı bu dünyada kendi kimliğini bulmaya çalışır.  Light novel ile başlayıp önce mangaya sonrasında ise Madhouse tarafından animeye uyarlanan Kaminai, 12 bölümlük kısa süresi boyunca Ai'nin yolculuğunu belli başlı arclara bölerek anlatan bir seri. Tüm dünyayı içinde yaşadığı köyün sınırlarından ibaret sanan Ai'nin önce bu köye gelen gizemli yabancı sayesinde aile kavramını öğrenmesiyle başlayan hikaye, Ai'nin ilk arkadaşını edindiği "dirilmişler şehri" ile devam ediyor. Ai hem yaşadığı bu post-apokaliptik dünyayı hem de içindeki insanları deneyimlerken bir bakıma da kendi yaşının gereksinimleri ile tanışmış oluyor.

  Serinin 4 arc ile sınırlandırılmış öyküsü her ne kadar arclar arasında takibi kolaylaştıran bağlar (bir sonraki arca taşınan karakterler, gelişmeler vs.) barındırsa da madalyonun öbür yüzünde yine bu bağlar yüzünden Kaminai'nin merak uyandıran potansiyeli sekteye uğruyor. Ai'nin her arcta yaptığı mekan değişiklikleri yüzünden serinin ana öyküsü bir anlamda tekrar başa sarılıp sıfırlanıyor. Yeni arc ile birlikte yeni bir yan öyküyü dillendiren seri, ilk bölümlerinde değindiği "Tanrısız Dünya" konseptinden giderek uzaklaşarak temel cazibesini zayıflatmış oluyor.

  Yakın tarihli pek çok seride (Chihayafuru, Kaiji hatta Btooom!) gördüğümüz üzere Kaminai'yi de nabız yoklayan bir proje gibi görmek yanlış olmaz. Bir diğer arc kapanışından farksız gerçekleştirilen anime finali, bir önceki cümlede bahsi geçen serilerin ilk sezonlarında Madhouse'un uyguladığı finallerden pek de farklı değil, dolayısıyla -her ne kadar açıklanmamış olsa da- Kaminai'nin de gelecek senelerde devamının çekileceği aşikar. Aksi halde ağza bir parmak bal çalıp merak uyandıran ve seyircileri light novel/mangaya yöneltmeye çalışan pazarlama taktiklerinden bir diğeri olması kaçınılmaz.  2 Görüş:

  1. Serinin tamamını izlemedim ama ölüler ve yaşayanlar arasında nasıl bir fark var? Ölen kişi yeniden yaşamaya başlıyor. Mezarcı gelirse gelir durumu var. Mezarcı hiç gelmezse ne olacak onlara, normal bir şekilde yaşayıp gidecekler mi?

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. 2. arc (4-6. bölümler) tam da sorunun cevabı.

    Sil

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi