• Darker Than Black - Gaiden   

  Efendim, nerede kalmıştık? Bence tam olarak burada kalmıştık. Darker Than Black dendiğinde böyle bölümleri izleyerek keyif almakta kalmıştık. Aksiyon, karakter gelişimi, aksiyon, drama, aksiyon, süper müzikler, aksiyon, harika yönetim ve yine aksiyon. Evet, evet. Tam olarak burada kalmıştık.

  OVA'lar 1. sezon ile 2. sezon arasını anlatacaklar. En azından bu tarihten başlayıp Hei ile Yin'in Tokyo'dan kaçtıkları dönemi aktarmaya başladılar. Yeni evli rolüyle bir otele yerleşen ikilimizde ilk göze çarpanlar Hei'nin müthiş korumacı (hatta kısıtlayıcı) bir karaktere bürünmesi, bunun tam zıttı olarak da Yin'in artık özgürleşme hamlelerinde bulunması. Yin'in Izanami'ye dönüş sürecini anlamamızda bu OVA'ların çok büyük faydaları dokunacak. Bu OVA'da 2. sezonun toplamından daha fazla konuşan Yin kendi başına kararlar almakta ve Hei'yi de bu kararları uygulamaya zorlamakta. 2. sezonda Yin ile anlamadığım en önemli nokta neden herkesin onun peşinden koştuğuydu. Izanami'leşme süreci hakkında zerre bilgimiz olmadan bu koşuşturmayı izlemek zorunda kalmıştık. Şimdiyse Yin'in nasıl bir evrimden geçtiğini öğrenme şansına erişiyoruz. Bu açıdan OVA'lar müthiş bir köprü vazifesi görebilir. Tabii bu OVA'da olduğu gibi DTB karakterini her dakikalarında taşırlarsa.

  Daha açılıştaki muhteşem kapışma sahneleri Hei'nin Tokyo'yu terk etmeden önce yaptığı son dövüşler gibi algılanabilir. Akabindeki kaçış sürecinde verilen ilk molada romantik bir balayına çıkmış yeni evli rolünü üstlenen ikilimizin OVA'nın ilk yarısında işlenen aralarındaki bağ, OVA'nın ikinci yarısında farklı bir hal alıyor. Yin tutacak bir el ararken Hei ondan kaçıyor ya da onu fark etmiyor, yatakta sarılarak uyumayı beklerkense Hei onun başında nöbet tutuyor. Yin'in beklentilerini sadece dövüşerek karşılayabileceğini zanneden Hei ne de olsa sadece bir yüklenici. Oysa Yin bir yüklenici değil, bir kukla. Ama evrim geçirmekte olan bir kukla. Amber benzeri hatunun da dediği gibi bir süre sonra Yin Hei'nin kontrolünden kurtulacak. Bu 4 OVA da sanırım bu süreci anlatmaya çalışacak. Böyle OVA'lar çıktığı sürece memnuniyetle bekleriz efendim. İlk sezonda vurulduğumuz DTB tam olarak bu bölümdü çünkü.

  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi