• Danshi Koukousei no Nichijou


  Danshi Koukousei no Nichijou

  İkişer üçer dakikalık skeçlerden meydana gelmiş bölümlerle ilerleyen Daily Lives of High School Boys, adının vadettiği gündelik yaşamda liseli delikanlıların büyük çoğunlukla can sıkıntılarından doğan komik anları ekrana getiriyor. Yönetmeni, birkaç seslendirme sanatçısı ve stüdyosu da dahil olmak üzere Gintama ile arasında bariz bir dirsek teması bulunan anime yine de kendine has bir mizah yaratma konusunda oldukça istekli davranıyor.


  Diğer animelere sürekli sataşmak yerine genellikle kendisiyle, stüdyosu Sunrise ile ve karakterleriyle her fırsatta dalga geçen seride başrol zannettiğimiz karakterin bile bölümler boyunca hiç görünmemesi ve hatta bu durumun serinin kendi içinde dillendirilmesine rağmen yine de dalgaya alınması serinin nasıl bir mizah anlayışına sahip olduğunun en net göstergesi oluyor.

  Gündelik hayatta pek dikkatimizi çekmeyen önemsiz olayları biraz abartarak komikleştiren serinin temposunda yer yer düşüşler ve kendini tekrar eden espriler de mevcut. Fakat tekrarlanan bu esprilerden bazıları gerçekten iyi düşünülmüş (Edebi Kız gibi) ve üzerinden bolca malzeme çıkarmaya müsait yapıdalar. Dolayısıyla animedeki skeçlere ayrılmış yapının sürekliliğinden de bahsetmek mümkün.

  Yalnızca liseli oğlanlarla kendini kısıtlamayan anime çok geçmeden ED sonrasında kızlara da yer vermeye başlıyor, ki bir süre sonra kızları da skeçler içinde sıkça görmeye başlıyoruz. Sonuç olarak belki de her esprisine kahkahalarla gülünmeyen ama mutlaka bir şekilde neşelendirmeyi başaran bir anime Danshi Koukousei no Nichijou.


  4 Görüş:

  1. Bu anime için etrafta sürekli abartılı şekilde konuşuyorum, çok sevdiğimden. Şimdiye kadar izlediğim en iyi espri anlayışna sahip anime! Her hafta yeni bölümü beklerken öncekileri tekrar tekrar izledim.
   Gerçekten edebi kız olayını uzatmayı ve "abartmayı" çok iyi başardılar.
   2. sezonu olacağını bilmek içimi ferahlatıyo!

   YanıtlaSil
  2. "Karşıdakinin düşüncelerini okuduğunu sanma" esprileri benim en çok güldüklerimdi. Lise çağlarındaki çocukların kafa yapılarını çok iyi yakalamışlar hakikaten.

   2. sezonu şimdilik netleşmedi ama Nisan sonunda bir haber gelmesi muhtemel. Kaynak

   YanıtlaSil
  3. bende 2. sezonu dört gözle bekleyenlerdenim harbiden iyi stres dağıtıyor umarım çıkarda izleriz

   YanıtlaSil
  4. Gerçekten de espirileri muhteşem yapmışlar,bence komedinin aslı budur! Yani diğer animelere bakıyoruz da "açık saçık" şeyler göstermeyi-görmeyi komedi sananlar var.Onlara inanın ki acıyorum -_- Gerçek komediyi kaçırmışlar...

   YanıtlaSil

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi