• Brave 10 - 5-6  Yukimura'nın Cesur Deste'yi (nasıl berbat bir çeviri girişimi ama :D) tamamlama serüveni devam ederken Isanami canı sıkıldıkça birileri tarafından kaçırılıyor, triplerden triplere giriyor, Saizou'nun asabını bozuyor. Sonuçta anlaşılacağı üzere Brave 10 nerde bıraktıysanız oradan devam eden, yeni karakterler eklemek dışında kendini hiç geliştirmeyen bir seri olmayı sürdürüyor.

  Gerçi bundan fazlasını beklemediğim için bana göre hava hoş. İyi bir seri mi? Değil. Karakterleri özgün mü? Değil. Ama en azından altyapıdan yoksun karakterlere sahip çok kötü bir seri de değil. Çapaklarına takılmadığınız zaman eğlendirebilen bir anime Brave 10. Özellikle de aksi cevaplarıyla hala güldürmeyi başaran Saizou ve destenin diğer elemanlarının Saizou ile olan ilişkileri bölümün daha çabuk geçmesini sağlıyor. Üzerinde bu kadar az konuşabilmeme rağmen neden inatla bloglamaya devam ettiğimi ise ben de bilmiyorum.

  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi