• Mawaru Penguin Drum - 7  Bu bölümde belki 1-2 dakikalık dikkate değer sahne vardı, gerisi bildiğiniz hayal kırıklığı. Galiba serinin bir karakteristiği oluşmaya başladı: Çok önemli ve senaryo açısından ciddi gelişim gösteren bir haftadan sonra Ringo'nun artık kanıksadığımız sapıklık düşleri ve fantezileriyle minimum 2 hafta geçiriyorlar. Mawaru başladığında hakkında hiçbir şey bilmemenin de etkisiyle sinekten yağ çıkartmaya çalışıyordum. Her kareye ayrı dikkat edip acaba ilerideki konular için gerekli detayları yakalayabilir miyim, diye uğraşıyordum... Gereksizmiş. Anladık, Tabuki ile meşk etmeden günlüğü Shouma'ya vermeyecek Ringo.

  Kanba'ya sürekli para veren adamın kim olduğu ve bu parayı neyin karşılığında verdiği açıklanmadan, kızıl saçlı fettan hatun Natsume Masako'nun derdinin ne olduğu söylenmeden hep bu haftakine benzer bölümler izleyeceğiz. Salt Ringo'ya adanmış kaçıncı bölüm olduğunu saymadım ama artık sıkıcı gelmeye başladığını yapımcılar da görse keşke.

  2 Görüş:

  1. Görecekler merak etmeyin. Ringo'nun olduğu bölümler fazla uzun sürmeyecek, hatta önümüzdeki birkaç hafta muhtemelen ilginç şeyler izleyeceğiz.

   Dikkat ettiyseniz ikizlerden büyüğünün aldığı zarfın üstündeki simge Himari'yi hastaneye götürdüklerinde babasının montunun üzerinde de vardı. İşler bir şekilde karışacak ama ilk atak siyahlı penguenin sahibinden mi, Kanba'nın para aldığı kişilerden mi gelecek meçhul.

   Hep değil ama keşke bazı sahnelerde arka plandaki karakterler de çizilse. En azından ana karakterlerle bir şekilde etkileşime girdikleri kısımlarda. Bence tek eksikliği bu şimdilik. Onun dışında süper ilerleyen bir anime.

   YanıtlaSil
  2. Genel olarak o kadar detaylı bir animasyon kullanıyorlar ki hem prodüksiyon maliyetlerini kısmak için hem de figüranların hiçbir önem teşkil etmediklerini göstermek için o karakterleri renklendirmiyorlar diye düşünüyorum.

   Evet, 5. bölümde (aslında neredeyse her bölümde) o penguen simgesini görüyoruz. Bir şekilde bir yere bağlayacaklar tabii ama şimdilik iyice gözümüze sokmaktan öteye gitmiyor.

   Seri bildiğim kadarıyla 24-26 bölüm kadar sürecek, o yüzden bu tempoyu çok da yadırgamıyorum aslında.

   YanıtlaSil

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi