• Deadman Wonderland - 9 - 10  Geçen haftaki bölümü yazmayı hep erteleyince bir noktadan sonra iyice boşverip bu haftakiyle birlikte yazmaya karar vermiştim. İsabet de olmuş çünkü iki bölüm de birbirini takip eden bir anlatım izlediler. 9. bölümde Owl'un çetesi hapishaneden firar etmeyi başarıyor ama Owl içine çekildiği tuzağa düşüyordu. Hapishanenin sırlarını barındıran çipi tabii ki (!) Ganta'ya teslim ediyorlar ama Shiro yine son anda ortaya çıkıp çipi fırlatıp atıyordu. Çip patlamıştı ve Ganta ile geri kalan çete üyeleri şoka girmişlerdi. Bu sırada Owl ise gerçekten korkunç bir küçük kızla kapışmakla meşguldü. Rokuro'nun kendisini sattığını anladığında iş işten geçmişti artık.


  Bu hafta da Ganta'nın ilk işi Shiro'yu yumruklamak oldu. Herkesi kurtarsın diye çipin emanet edildiği Ganta bir kez daha Shiro tarafından kurtarıldığını idrak edemedi. Ganta'nın düşük zekalı olduğunu artık biliyoruz ama etrafındakilerin de bu kadar salak olacaklarını düşünemezdim. Her şey bitip yeniden karargaha döndüklerinde olayla ilgili biraz beyin jimnastiği yaptılar ve firarlarının neden bu kadar kolay olduğu konusunda mantıklı bir çıkarımda bulundular: Tamaki ve Undertakers onlarla oynuyordu çünkü.

  Ulan! Evet, ulan diyorum zira madem bu kadarını anladınız neden çipin de değersiz olduğunu çözmek için illa Rokuro'nun gelip sizi salak yerine koyması gerekiyor? Salaksınız da ondan, biliyorum fakat bir adım kalmış gerçeği bulmanıza niye aniden mala bağlıyorsunuz?! İlla Rokuro ve iki Undertaker gelecek, Senji de onları biçerken aksiyon sever izleyiciye malzeme çıkacak. Çok basit bir yönetim lakin bu seri çoktan ipin ucunu kaçırdığından artık beni hiç germiyor.

  Manganın ne kadarını kesip biçtiği son üç haftadır herkesin dilinde ki zaten bunu anlamak için mangayı okumaya da gerek yok. Çok umutlandığım bu seri belli oldu ki mangayı satma amacıyla yola çıkmış. Mahkumlar arası bir tane daha yarışma görmedik, kız kardeşi için didinen eleman sırra kadem bastı, DW olmayan diğer mahkumlar tamamen unutuldu... Makina bile şu Tamaki'nin bilgisayarından iki dosya yürütmek için ekrana geliyor. Gelecek OVA neyi içerecek bilmiyorum ama serinin daha şimdiden vasatı aşamayacağı kesin.

  Bu arada yeni gördüm. Sansürsüz versiyonlar bu aydan itibaren çıkmaya başlıyormuş. Tam tarihleri şöyle:

  Bölüm 01-02 | 24.06.2011
  Bölüm 03-04 | 22.07.2011
  Bölüm 05-06 | 26.08.2011
  Bölüm 07-08 | 22.09.2011
  Bölüm 09-10 | 28.10.2011
  Bölüm 11-12 | 25.11.2011

  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi