• Tansu Warashi  Noeru büyük şehirdeki bir çağrı merkezinde çalışan ve tek başına yaşayan genç bir kadındır. Bir gün annesinden eski bir dolap gelir. Noeru bu dolabı hiç istemez ama bir sabah uyandığında içinden çıkan çocuklarla iyice kafası karışır. Çocuklar kendi hayatına hiç özen göstermeyen Noeru'ya yemek, makyaj, temizlik gibi konularda yardım ederler. Noeru yaşantısını bir düzene sokar ve farkında olmadan kendi ailesinin, belki de içinde yaşadığı toplumun gelenekleriyle tanışır.


  Projenin son yayınlanan filmi olan Drawer Hobs sıcak ve naif bir komedi. Güldürürken düşündüren lakin her ikisini çok sessizce başaran sağlam bir yapım ve Kise Kazuchika'nın da ilk yönetmenlik deneyimi. Ağır gitmesine rağmen sıkmayan temposuyla keyifli bir seyirlik sunuyor. Animasyonun sadeliği ve seslendirmeler de çok hoşuma gitti. Soğuk bir kış gününde kalorifere yaslanan kediye benzettim biraz.

  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi