• Level E - 5  Here Come Color Ranger!!

  Yeni bir arc başladı.

  Geçen haftaki muazzam animasyondan sonra yeniden aynı canlı renklere ve çocuksu çizimlere geri dönüyoruz. Bu kez Prens'in yaptığı dalavereyi sonda göstermek yerine en başta kendi ağzından dinliyoruz. Aslında hepsini dinliyoruz sayılmaz çünkü Power Rangers'tan nefret eden çocukları o kostümler içine girmeye zorlamak Prens'in hain planının sadece bir parçası. Bölümün sonlarına doğru aranan anahtarın Craft'ta oluşu bir kez daha Prens'in aslında kime zulmetmek istediğini gösteriyor. Gelecek bölümde de sürecek arc bir başka zirveye şimdiden gebe.

  Level atlamalı video oyunlarıyla dalgasını geçen Prens önce çocukları kaçırıyor, sonra onları Power Rangers kostümleriyle ortada dolaşmaya zorluyor, ardından bu tür oyunların hepsinde görmeye alıştığımız silahlarla beyinlerini mıncıklıyor, son olarak da level atlamaları için onları kostümlere yeniden sokuyor. Söz konusu Prens olunca yenilmenin tadı daha bir güzel geliyor. Özellikle dağılmış SSCB'den alınacak silahlar konusundaki tavsiyesinde kahkahayı patlatmadan edemedim. Yine komik sayılacak bir bölümdü ama ilk 3 bölüm kadar da sağlam değildi.

  Level E üzerine bir şeyler yazmak gerçekten güç. Karikatür dergilerindeki esprileri arkadaşınıza anlatmaya benziyor. Seyretmeden hiçbir tadı çıkmayacak bu serinin haftaya da bizi gafil avlaması tek temennim. İzleyin, izlettirin efendim.

  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi