• Panty and Stocking with Garterbel - 10


  6. bölümden sonra acaba benzer bir bölüm görebilecek miyim diye kıvranıyordum ki 10. bölüm geldi. Muhteşem, olağanüstü, harika bir bölüm!


  Inner Brief / Chuck to the Future 1-2-3

  Alıştığımız formatın tamamen dışına çıkılan 10. bölümde ne iki hikaye vardı ne de anlatılan hikayelere bir yerden sızmayı başaran fuzuli hayaletler. Baştan sona sadece eğlendirmek üzerine tasarlanmış parçalar her yeni başlayan hikayeyle tempoyu yükseltip finaldeki muhteşem kapanışa bizleri hazırladılar.

  İlk bölümde sürekli ortalıkta dolaşan Brief isimli velet bizim meleklerle dalgasını geçmekte. Melekler hayalet saldırısı sonucunda minyatürleşmişler ve bu etkinin geçmesine belli bir süre daha var. Kendilerini kızdıran Brief'in içine girerek intikamlarını alan kızlarımız çocuğun metabolizmasındaki her organı tek tek harekete geçirerek oldukça komik anlar yaşatıyorlar. Özellikle de Brief'in beynine daldıkları ve çocuğun Garter'ı yumruk manyağına çevirdiği sahnelerde bayağı güldüm. Bu sahnelere ek olarak çocuğun hamile hali ve Garter'ın ezelden beri bildiğimiz pedofili sapıklığı da es geçilmemiş ki hakikaten helal olsun.

  Brief'in hikayesi biter bitmez yerden bitme Chuck'ın "Geleceğe Dönüş" göndermeleri başladı. Sırayla üç filme de selam çakıldı ama anlatılan hikayelerin filmlerle hiçbir alakaları yoktu. İlk bölüm bariz bir şekilde "Tom ve Jerry"i ve hatta yer yer de Itchy & Scratchy'i andırıyordu. İkinci filmde yerde yatan bir Frankenştayn motifi ve Chuck'ın devasa sinek ordusu tarafından yok edilişi anlatılıyordu. Bu ikisine de fazla gülemedim. Üçüncü ve son filmse olağanüstüydü. PSG gibi bir animede David Lynch referansı ne arar, değil mi? Lakin fevkalade bir şekilde Eraserhead'in çakmasını yapan çizerler kapanıştaki şok edici sahne (üstteki siyah beyaz kare) ve öncesinde Chuck'ın beyninden çıkan adamla kadının ilk filmden itibaren bir yerlerde görünmüş olmalarıyla saygımı kazandılar. David Lynch ya, PSG gibi bir animede hem de...


  Help! We are Angels

  David Lynch şokuyla yüzüme yayılmış gülümse finaldeki müzik videosuyla sevince, coşkuya, mutluluğa dönüştü. Daha şimdiden her yere postalanıyor bu klip. Ben de aşağıya hem klibi hem de yapılan göndermeleri ekliyorum. Klibin ne kadar süre youtube içinde barındırılacağından emin değilim ama mutlaka internetin her tarafına yüklenecektir. TeddyLoid feat. Debra Zeer - D City Rock şeklinde aratırsanız bulmamanız imkansız. Şarkı güzel, klip çok matrak, meleklerin girdiği haller harika, daha ne! Bu bölüm kesinlikle izlenmeli!  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi