• Shinrei Tantei Yakumo - 6  Cheap Article

  Bildiğimiz filler bölümlerden... değil tam. 7-8-9 yekpare bir konuyu anlatacaklarından bu bölümün arafta kalması normal. "Slice of Life" tür içinde kendine bir yer bulan bölümde yok denecek kadar az, az denecek kadar hiç gelişme yaşanmadı. Yakumo'nun çözmesi gereken hayalet sorunu toplasanız 45 saniye sürdü. Önümüzdeki hafta girilecek tempoya hazırlık yapmak için böyle bir bölüm tasarlanmış olabilir, bilemiyorum fakat izlerken ne canım sıkıldı ne de meraklandım.

  Yine de hiçbir şey yapmadı diyemem bölümle ilgili. Gotou'nun eşiyle sorun yaşadığını ve çocuğunu (veya çocuklarını) ancak uzaktan izlediğini öğrendik. Ishii dümbeleğiyle Hijikata Makoto'nun arasında filizlenen samimiyeti, Haruka'nın dış görünüşüne vermediği özeni, Yakumo'nun tiki olduğunu falan öğrendik. Kısacası, bir hayli kısa tutulduğundan izlenmese de olur bir bölümdü, asıl macera haftaya başlıyormuş.

  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi