• Darker Than Black - Gaiden - 3


  İki ay daha geçti ve sondan bir önceki OVAmıza kavuştuk. Tempo açısından beklediğimize değmese de iki sezonun arasını bağlama hususunda bayağı bir mesafe kaydedildi. Elimden geldiği kadar spoilersız bir yazı yazmaya çalışacağım ama durağan bir OVAya hazırlanın demekten de kendimi alamıyorum. Yine de şimdiye kadarki bölümleri beğeni sıralamasına sokacak olsam: 2>3>1 şeklinde sıralardım. Ben bu bölümdeki dinginliği fırtına öncesi sessizliğe benzettim. Hei'nin kabuslarında Izanami'yi görmesi, Amagiri'nin iadesi olan yumurtaları haşlayıp lavaboya savurması, bölümün ortasında başlayıp finaline kadar dinmeyen yağmur sürekli bana rahatsızlık verdi. Bunu kötü anlamda bir rahatsızlık olarak nitelendirmiyorum, bir türlü arkama yaslanıp sakinleşemedim. Bu açılardan da bölümü epey beğendiğimi söyleyebilirim.

  DTB'nin özellikle ilk sezonunun çoğu, ikinci sezonunun da bir kısmında yaşadığımız gibi elbette yine başka detaylarda gizlenmişti şeytan. Tüm yüklenicilerin toplandıkları tesiste bir çocuk dünyaya gelmişti. Bu alelade bir unsurmuş gibi duran ayrıntı bana göre sadece bölüme değil tüm seriye sirayet edecek dahiyane bir buluş. Zira yükleniciler beş duyuya sahip olsalar da duyumsadıklarını hissedemiyorlar. Ve bu yüklenicilerden ikisinin bir bebeği oluyor. Sendika'nın ilk sezonda yok olmasından sonra açıkta kalan bu yükleniciler artık sıradan birer insan gibi yaşamlarını sürdürüyorlar... araya fesat karıştıran Claude isimli sarı-mor saçlı girene dek.

  2. sezona bu bölümle enikonu yaklaşmış sayılırız. Yin'in nasıl Hei'den koptuğunu gördük. Hei'nin Yin ile ilgili neler hissettiğini sorusunu Amagiri aracılığıyla yönelttik. 2. sezonun büyük gizemlerinden Madam Oreille'in asıl amacının ne olduğunu da az buçuk öğrendik. Şimdi son OVA daha da değerlendi. Temmuz sonunda çıkacak bu OVAnın nasıl bir kapanış sergileyip buruk bir tat bırakan 2. sezonun açıklarını kapatacağını hep birlikte göreceğiz. Bir de ufak rica: Eğer olur da biliyorsanız 3. OVAnın başında çalan müthiş arabesk parçanın ismini veya bestecisini biri söyleyebilir mi?

  2 Görüş:

  1. Melodinin adı

   Darker than Black : Ryuusei no Gemini Extra Soundtrack

   "Gemein Shadow"

   By Ishii Yasushi

   Youtube link:http://www.youtube.com/watch?v=jprNEOzhNns&feature=related

   YanıtlaSil
  2. Çok ama çok teşekkür ederim. Youtube linkinde söz de varmış, bölümün başında yoktu eğer bunamadıysam. Efsane bir ekstra OST imiş bu yahu.

   YanıtlaSil

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi