• Sarai-ya Goyou - 5

  It'll Turn Out Well


  Seyirciyi gerçekten zorlayan bir seri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Karakter çizimleri özgün olmalarının yanında o kadar az detaylı ki gelen yepyeni bir karakteri eski bir karakterle karıştırıp izleyebiliyoruz. En azından benim için durum böyle. Koca bir bölüm boyunca seri başından beri tanıdığımız Matsu zannettiğim kişinin Senkichi isminde yeni bir karakter olduğunu ancak birkaç blogu okuyunca öğreniyorum. Önceki bölümlerde de aynı sıkıntı vardı aslında. Yaichi'nin kaldığı tavernadaki kadını Otake zannetmiştim, sonradan aydım. Bu bölümde de Ume'nin eline para tutuşturduğu adamı Matsu sanıp altyazıda geçen Senkichi için "kim ya bu?!" diye mantarlayarak izledim.

  Genel olarak Ume'nin geçmişini anlatan, ronin Masa'nın hastalığına dem vuran, azıcık Yaichi'yi gösteren klasik bir bölümdü. Nedense House of Five Leaves bölümlerinde hep aynı tadı alıyorum. Serinin durağanlığı beni sıkmıyor ama eğlendirmiyor da. Eğlenmekten kastım o uzun tutulan planlardan çıkacak bir şeyler, paragraflarca konuşan karakterlerin satır aralarında yapacakları göndermeler. Bunları henüz bulamıyorum. Senaryoya bir lafım yok, karakterlerin iç dünyalarını yansıtacak repliklerle doldurulmuş. Lakin karakterleri tanırken azıcık da seri gelişimi yapılsa fena olmayacak. Öyle bir durumdayız ki 5 bölümdür karakterleri tanıyoruz. Seri 12 bölüm süreceği için finali hazırlayacak konu hafif kalacakmış hissi veriyor. Konuşmak için henüz erken belki ama seriden beklediklerimi hiç alamadığım da bir gerçek maalesef.

  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi