• Darker Than Black: Ryuusei no Gemini - 9

  A Sudden Meeting On A Certain Day...

  Önceki bölümün sonunda gördüğümüz ve ilk seriden aşina olduğumuz zıpır ikili Gai ile Kiko geri döndüler ama sanırım bu seride bir daha görünmeyecekler. Japonya'da annesini bulmak isteyen Suou'ya yardım ellerini uzatan acar dedektifler verdikleri sözü öyle ya da böyle tutarak Suou'yu annesine ulaştırmayı başarıyorlar. Bu kavuşma anının yanında getirdiği önemli bir soru da EP'den sonra zihinlerimize kazınıyor. Spoiler olmasın diye söz etmek istemiyorum.

  Yin'in Izanami olarak anıldığını 2-3 bölümdür bilsek de Izanagi'nin kim olduğunu sanki ezelden beri biliyormuşçasına davranan bölüm zorlama ipuçları sayesinde bu kişinin de Shion olduğunu anlattı. Izanami ve Izanagi'nin ne olduğundan ucundan azıcık bahsedilen bölüm birtakım teorileri de yanında getirdi. Yin'in yüklenicileri ebedi huzura erdirme gibi bir gücü var. Shion'un gücününse henüz bilincinde değiliz fakat bu ikisinin birleşiminden Cehennem Ağzı'nın açılacağı gerçeği Shion'un da "yaratma" yeteneği olabileceğini bana düşündürttü. Kirihara'nın yaptığı araştırma sırasında arkada anlık beliren Amber ise ilk seride yarım kalan işlerini bitirmeye gelecekmiş gibi görünüyor. Belki de Cehennem Ağzı açıldığında belirecek olan "varlık" Amber'ın ta kendisidir.

  Serinin müziklerinden bir kez daha dem vurmak istiyorum. Hei'nin bir ufak dövüş dersi verdiği sahnelerde çalan tekno gazın da gazıydı. Geçen yazıda son 4 bölümün nasıl toplanacağını sabırsızlıkla beklediğimi söylemiştim ama bu bölüm o derlemenin yanına bile yaklaşamadığı gibi yeni soruları da beraberinde getirdi. Gelecek bölümde Suou'nun asıl kimliğini büyük ihtimalle öğreneceğiz ama Yin ve Shion birleşmesini yine de izleyemeceğiz gibime geliyor. DTB2 sanki son saniyesine kadar aydınlatılmayı bekleyen sorularla dolu olacak bir seri izlenimi uyandırıyor.

  2 Görüş:

  1. çok güzel yorumlarınız var özellikle her dtb bölümünü haftalık izledikten sonra blogunuzu takip ediyorum... müzikten konu açılmışken DTB 2 deki müzikler çok harika bunları nereden bulabileceğim konusunda yardım ederseniz çok sevinirim...

   YanıtlaSil
  2. Serinin Soundtrack albümü şurada yazdığına göre 23 Aralık'ta, yani son bölümden 1 gün önce çıkacakmış. O zamana kadar sadece OP/ED dinleme şansımız var maalesef. OP'yi blogun müzikler bölümünde bulabilirsiniz, ED'yi de yakın zamanda ekleyeceğim unutmazsam.

   YanıtlaSil

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi