• Darker Than Black: Ryuusei no Gemini - 10

  Your Smile in the Street of Lies...


  Son bölümlerin nasıl toplanacağını sabırsızlıkla beklediğimi söylemiştim ki sabır erdemini yok etme nedeni olacak bölümlerden biri daha geldi. İlk sezonda da böyle bölümler oluyordu, bu sezonda da oldular. DTB bazen anlatımda tamamen beklemeye geçebilen, sonra bir bölümde 2 veya 3, bazen de 15-20 konu anlatabilen bir seri. Suou'nun geçmişini öğrenmekteyken birden Mao'nun ilk hallerini falan görebiliyoruz. Bir anda çok bilgi yükleme yapmasınıysa Tensai Okamura gerçekten noksansız bir yönetimle başarabiliyor. Wolf's Rain de böyle bir seriydi, ilk DTB de bu DTB de.

  Çözüme ulaşan tüm detaylar bir kenara, Shion'un yüklenici gücünün ne olduğunu gördük: Kopyalamak. Izanami-Izanagi birleşmesinin sonucunun nasıl bir felakete yol açacağını da az çok kestirebiliriz artık. Yüklenicileri öbür tarafa yollayan Yin, her şeyi klonlayabilen Shion. Bu klonlama marifetini öğrenince de aklıma acaba yanındaki kişinin gerçekten babası olup olmadığı takıldı. Hei'nin sürekli öldürdüğünü söylediği Mikhail Pavlichenko gerçekten öldü mü yoksa Shion babasının da mı bir klonunu yaratmıştı? Şimdilik bilmiyoruz ve alenen söyleneceğini de sanmıyorum. DTB bazı detayları peşisıra açıklarken bazılarını da bilinçli olarak saklamayı seven bir seri. Bence yeteri kadar ipucu da verildi ya da verilecek ama asla bahsi geçmeyecektir bu konunun.

  Bu arada Hei gerçekten sağlam döndü. Misaki'yi nasıl yere yıkmaktır o öyle?! Yin'e ulaşmak için gözü tamamen dönmüş bir Hei'nin malum cinayeti bile işleyebileceğini düşünmemiz isteniyor ama öylesine kanlı bir ölüm Hei'nin işi olamaz. Gerçi karşısına aldığı Kirihara'nın ekibi ona gelecek bölümde çok zor anlar yaşatacağa benziyor. Hazuki'nin içtiği ant tam bir intikam yeminiydi. Yine de bu işin ardından da sanki Madam Oreille çıkacakmış gibime geliyor ama hayırlısı diyelim şimdilik. Kaldı iki bölüm ve serinin hangi yöne gideceği hakkında hiçbir fikrim yok. Tesellim ise 23 dakikaya onlarca konu sığdırmayı başaran Tensai Okamura'nın önündeki 46 dakikada destan bile yazabileceği. Çıkacak OVA'ya ise güvenim tam. Bu sefer ara bir bölüm olmaktan ziyade seriye cila çekecek kapasitede bir OVA göreceğiz gibi.

  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi