• Darker Than Black: Ryuusei no Gemini - 5

  Gunpowder Smoke Drifting Away,
  Life Drifting Away...


  Karakter gelişimine ayrılmış, biraz durağan, eh haliyle biraz da sıkıcı bir bölümü geride bıraktık. Aslında DTB'nin karakteristiğine uyan bir bölüm olsa da yine de serinin kısa süreceği düşünülünce 2. bir CANAAN faciası olabilir mi diye içimden geçirmiyor da değilim. Her ne kadar Tensai Okamura gibi bir yönetmenin en kötü performansı bile bizlere rahatsızlık verecek kadar kötü olamasa da DTB'nin oyalandığını görmek bana üzüntü veriyor. Ne kadar oyalandığı kişiden kişiye göre değişir elbette lakin bu bölümün de serinin gözde bölümlerinden biri olmayacağı kesin.

  Madame Oreille ile konuşmasını tamamlayan Misaki, bu kadından birtakım ipuçları alır. BK-201'i yeniden görmek istiyorsa kırmızı yıldızı takip etmesini söyleyen Madam Oreille şimdilik serinin en gizemli karakteri olarak öne çıkıyor. Onun yanında saniyelik de olsa gördüğümüz ikizlerse kesinlikle saykodelik güçleri olan iki yüklenici gibime geliyor. Bir de Misaki'nin vazife gereği Hei'nin peşinde olması ama bir yandan abayı hâlâ yakmış durumda olması güzel bir tezat. Bu ikili karşı karşıya geldiklerinde Misaki mutlaka bir tarafı hayal kırıklığına (belki kendisini de) uğratacak bir seçime gitmek zorunda kalacak.

  Suou'nun eğitiminde artık canlı hedeflerin kullanılması serinin de yavaştan aksiyona bağlayacağının ilk belirtileri. Muhteşem tempodaki ilk iki bölümden sonra umarım DTB2 bundan sonraki bölümlerde hiç ara vermeden finali getirir. Fakat şu Norio ve travesti babası Lebanon'un bu seride bu kadar zaman almaları biraz garibime gidiyor. Bunlar yan karakterler, hem de bölümlük yan karakterler. Kahramanlarımızın yaşamlarına onları bu kadar dahil etmek bana gereksiz geliyor ve artık bu iki karakteri görmek bile canımı sıkıyor. Her ne kadar ben hayıflansam da seride daha çok rol alacakları kesin gibi çünkü şimdi bir yükleici olan Norio'nun annesi Michiru da seriye müdahil oldu. Her şeye rağmen Michiru'nun suyu manipüle etme yeteneğini çok beğendim.

  Bölümün sonunda Hei'nin içine girdiği kamyondaki Izanami'nin ne/kim olduğunu ilerleyen bölümde göreceğimizi tahmin ediyorum. Yin olma ihtimali yüksek. Aynı şekilde Hei'nin kardeşi olma ihtimali de kuvvetle muhtemel. Yin ile ilgili bu kadar flashbackten sonra mutlaka seriye dahil edilecek Yin'i ne kadar erken görürsek o kadar iyi bana göre.

  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi