• Guin Saga - 16

  Quickening


  Remus'ün önceki bölümde girdiği mağaraya hep birlikte dalan tayfamız içerde beklemedikleri bir manzarayla karşılaşırlar. Hepsinin bakıp da sadece cıvıl cıvıl ışıklar gördüğü delik Rinda'nın üçüncü gözü sayesinde mana kazanır. Burası Parros'ta bıraktıkları boyut atlatıcı kubbenin yerin altına doğru olan bir kopyasıdır. Çok geçmeden mağaradan çıkmak zorunda kalırlar çünkü Rinda tehlikeyi önceden sezer ve tayfamızı uyarır. Dışarda önce korsanlarla sonra da devasa büyüklükteki canavarla karşılaşırlar.

  Çalgıcı Marius'un yeniden belirdiği bölüm her zaman olduğu gibi gelişmelere açıktır. Marius ezeli düşmanı Mongol hatlarına hiç beklemediği bir şekilde sızarken Amnelis'i baştan çıkartan Naris'in kellesi şimdiden istenmektedir. Bu vesileyle de Mongol birliklerinden yeni bir karakterle, Sid isimli küçük bir veletle tanışmış oluruz. Bölüm sonunda yeteneğini bize gösterecek olan Sid aslında tam ajan tipli, kaleyi içten çökertecek kurnazlıkta ve sinsilikte bir çocuktur. Astrias'ın çırpınmaları ise her zamanki gibi Amnelisçiğini kurtarmak adınadır ama bir kez daha saftirikliğinin kurbanı olacaktır.

  Bu seri bittikten sonra aklımda kalacak ilk şey şu devasa yaratıklara ne kadar önem verildiği olacak. Birkaç bölümdür görmediğimiz bu canavarlar Guin Saga dünyasını aktarmada son derece etkili oluyor. Ayrıca bu bölümle birlikte iyiden iyiye hissetmeye başladığım bir başka artıysa serinin çok oturmuş bir konusunun olması. Her bölümde dakikaları ustaca üleştirerek senaryoyu farklı dallarından filizlendirmeyi pekala beceriyor. Guin'e odaklı bir anlatımla güdükleşmek yerine kendi dünyasında olup bitenleri farklı noktalardan dile getirmeyi tercih ediyor.

  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi