• Dogs: Stray Dogs Howling in the Dark - 1
  Weepy Old Killer

  Dogs: Stray Dogs Howling in the Dark ismiyle ilk mangasını 2001 yılında çıkaran proje, Dogs: Bullets and Carnage ismiyle de 2006 yılında başlamış ve hala devam etmekte olan mangasını 15 dakikalık 4 ayrı bölümden oluşan bir seriye çevirdi. Ayrı bölümler dedim ama hepsi de birbiriyle alakalı, bir bölümdeki başkarakter diğer bölümde yardımcı rolde görünüyor veya bir sonraki bölümün başkarakteri o bölümde 2-3 saniye kadar belirip kaybolabiliyor. Bu bölümlerden ilki olan Weepy Old Killer yıllarca mafya içinde önemli bir rol üstlenmiş, Patron'un oğlunu yetiştirmekle görevlendirilmiş ama sonra oğlan tarafından ihanete uğramış yaşlı Mihai'nin hikayesini anlatıyor. Aradan geçen onca yıldan sonra yeniden şehre geri dönen Mihai ile Ian arasındaki husumet devam mi edecek yoksa ikisinden biri artık son noktayı koyabilecek mi? Ian'ın 10 sene önce neden Mihai'ye ihanet etti? Tüm sorular yanıtlarını buluyor.  15 dakikalık bir OVA ilk bakışta insana sıkıntı veriyor. Bu kadar kısa olması bir dezavantaj gibi algılanabilir çünkü "hikayeyi anlamak için işin yoksa diğer 3 bölümü de bekle!" hissiyatı yaratması çok kolay. Ama Dogs projesi önce 3. bölümünü izleyip sonra 1. bölümün yarısını izleyebileceğiniz, sonra da hepsini bir arada seyredebileceğiniz bir prodüksiyon. Bölümlerin aralarındaki dirsek teması çok hafif ve dikkatsiz seyirciler için kendini hissettirmeyecek kadar usul. Kaldı ki bir temas olması veya bu temasın adının konması ne kadar gerekli, orası da tartışılır. Hakkında hiçbir şey bilmediğim Dogs hakkında hala çok şey biliyor değilim. Belki mangası da öyle derinlikli bir konuyu, yıllara yayılmış bir hikayeyi anlatmıyor olabilir. Zaten bu sıralar "sadece izlemelik" şeyler aradığımdan doğrusu ilaç gibi geldi ilk çıkan iki bölüm.  Kurduğu dramatik yapıyı harika bir kurguyla birleştiren ilk bölümde silahların patladığı mezarlık sekansı gerçekten etkileyiciydi ama final kadar değil. Final, bir kısa filmde olmazsa olmaz sürprizi yapmayı ve rahatlamış seyirciyi dikeltmeyi ustalıkla başardı. "Az laf çok iş" prensibiyle her hareketini iyi planlamış bir yapımla karşı karşıyayız. Adımlarını riske yer vermeden atan, kısacık süresini kafi şekilde dolduran ve "tadında bırakan" Dogs projesi OVA seri dendiğinde akla ilk gelecek yapımlardan olmaya aday.  1 Görüş:

  1. Yin no Piano6.05.2010 02:19

   O kadar güzel yazmış ve o kadar 'doğru' resimler koymuşsunuz ki yazıya, hemen şimdi başlayıp izleyesim geldi. Çizimleri beğendiğim gibi şu sıralar "sadece izlemelik" şeyler arayan bana da iyi gelicek gibi.^^

   YanıtlaSil

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi