• Phantom: Requiem for the Phantom - 3

  Practice


  Eğitimine devam eden Zwei'ın artık son bir sınavı kalmıştır: Inferno ile ters düşen bir ordu mensubunu haklamak. Şayet bu sınavı geçerse Inferno'ya kabul edilecektir. Şimdiye kadar kiremitlere ateş etmiş, bıçakla havayı kesmiş Zwei bu sınavı geçebilecek midir?

  Bölümde fazla bir nane olmadı. Yüzbaşı Wallace'ı öldürme görevini alan Zwei'ın tereddütleri ve son plandaki kapışma sahneleri haricinde bir yenilik yoktu. Finaldeki özgürleştirme -ya da hapsetme- sahnesi ise senaryo olarak gayet yerindeydi. Godfather benzeri müziklerse seriye bence yakışmıyor. Hüzünlü olma havasını yansıtmaya çalışıyorlar ama iki çocuk ve post-modern tipler için o müzikler pek gitmiyor. Karakter gelişimi olarak iyi işlenmiş bir bölümdü. Zwei artık tam anlamıyla Zwei oldu. Ein'ın göreve çıktığında Doktor ile olan sahnelerinde serinin büyüklere hitap eden motifler kullandığı da görüldü.

  Hafta içinde gelen bir haberle serinin lisanslandığını öğrendim. Şimdilik hiçbir grup tercümeleri devam ettirecekmiş gibi görünmüyor. Bu yüzden de serinin bloglanması biraz zor gibi duruyor. İncelikli bir seri daha endüstri çarklarının arasına sıkışıyor.

  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi