• 07-Ghost - 2

  Nostalgic Memories Accompany Pain

  Ordudan kaçan Teito artık bitap düştüğü motorun üstünden kayarak bir tepeye çarpar. Bu sırada orada gezinen üç kişi onu alıp evlerine götürürler. Ordu ise bulduğu enkazı takip etmek istemez çünkü Teito'nun 7. bölge yani Tanrı'nın Bölgesi'ne götürüldüğünü tahmin ederler. Oraya ordudan kimse girmek istememektedir. Teito'nun kaçışı hakkında Başkan Miroku'ya rapor veren Ayanami ise bir yandan da Mikage'yi sıkıştırmakta ve Teito hakkında bilgi edinmek istemektedir.

  Nekahat dönemine başlamadan direk bulunduğu yerden kaçmak isteyen Teito fazla uzağa gidemez ve Barsburg Kilisesi'nde olduğunu öğrenir. Onu bulan üç kişi de birer pederdir: Peder Castor, Peder Labrador, Peder Frau. Kilisede bulunduğu süre içinde etrafı gezen Teito halkın arasına karışma şansı bulur. Kiliseye getirilen bir çocuğun üstünde Verloren Laneti bulunduğunu duyan Teito bu lanetin ne olduğunu da çok geçmeden öğrenecektir: Üç dilek karşılığı ruhunu satanların kapıldığı lanet. Halk Barsburg piskoposlarnı koruyan 7 Hayalet'in bu laneti kaldıracak tek güç olduğundan bahsetmektedir.

  10 yıl önceki savaşı merak eden Teito kütüphanede kitapları karıştırırken karşısındaki Peder Castor'dan geçmişi dinleme fırsatını bulur. 10 yıl önce dünyada çok güçlü iki ülke bulunmaktadır: Raphael (İsrafil)'in Gözü isimli tanrının koruduğu Barsburg Krallığı ve Michael(Mikail)'in Gözü isimli tanrının koruduğu Raggs Krallığı. Barış için anlaşmışlardır ama 10 yıl önce Raggs Krallığı her iki göze de sahip olmak için anlaşmayı bozmuştur.

  Kiliseyi gezmeye devam eden Teito'ya her şey tanıdık gelmektedir. Bu sırada çok büyük bir heykel bulan Teito yanında biten rahibeden 7 Hayalet hikâyesini dinler: 1000 yıldan da önce bir Ölüm Tanrısı bulunmaktadır. Cennette büyük bir suç işleyen Verloren isimli bu tanrı çareyi yeryüzüne kaçmakta bulmuştur. O dakikadan sonra dünyaya büyük kıyametler getiren Verloren'e karşı Cennet Krallığı yeryüzüne 7 savaşçı göndermiştir. "7 Hayalet" olarak da bilinen bu savaşçılardan Teito'nun gözlerini diktiği, bu toprakların koruyucusu olan Zehel Heykeli'dir.

  Ayanami ise pis oynar ve Mikage'ye "ya ailen ya dostun" kozunu sunar.

  Ordu ile Kilise gibi iki bıçaksırtı kurumu karşı karşıya getiren seri doludizgin devam edecek gibi görünüyor. Dileriz senaryonun sınırları çoktan belirlenmiştir ve lastik gibi uzatılmadan sonlanacaktır. İyi bir konu, epik unsurları gayet yerinde. Çizimler düzgün, seslendirmeler harika. Bir de şu yarım chibiler olmasa...

  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi