• RideBack - 8

  Get Ride! The Chosen One


  Bölümün açılışıyla birlikte beyaz saçlı prensimizin adını da öğrenmiş oluruz: Kiefer. Kendisini terörist olarak adlandıran Kiefer bizim Rin'in de içini dışını gayet iyi bilmektedir. Bu Rin'i bu Kiefer'e yapacaklar, demedi demeyin.

  Seksi muhabirimizden GGP'nin seceresini dinlerken Okakura'yı kaçıran grubun yapacağı saldırı hakkında fikir ediniriz. Pek saldırı değil, daha çok tuzaktır.

  Rin'e RideBack'lerin ne olduğunu detaylı örneklerle göstererek anlatan Kiefer bizim kızın aklını başından alır, sular içinde rakkaseler ederek ilk intibayı feci biçimde bırakıverir. Gelen çağrıya giderken bile Rin bön bön bakmaktadır oğlana.

  Yuvalarını basan GGP birimlerini "RideBack'e bindiniz adam mı oldunuz!" nidalarıyla tepeleyen teröristlerimiz ilk saldırıyı püskürtmekle kalmaz, General'e de açık mektup yollamayı ihmal etmezler.

  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi