• Gungrave - 17

  Mika


  Harry'nin devlerinden (Orgman) bir tanesi içinde valinin de bulunduğu arabayı kaldırıp kaç kilo diye tarttıktan sonra fırlatıp atar. Vali ve birkaç kodaman daha nalları diktiğine göre Harry birkaç adım daha yukarıya çıkmıştır. Ama açgözlüye bu da yetmez. Dünyayı istemektedir Harry. Lakin iyice yaşlanmıştır bizim sırttan vuran Harry, artık kendini çocuklara ve yardıma vermiştir. Gerzek karısının gözünü boyamak için hediyeler dağıtır da dağıtır.

  Maria'nın eve gelen kızı Mika biraz sakar bir hatundur. Eli kolu oynarken babasının resmini düşürür, yerine koyayım derken de başka bir resmi düşürür. Bu resimdeki kişiyi annesine sorar ve Brandon Heat ismini ilk kez o gün duymuş olur. Brandon'un hayatına girdiği o gün de eve gelen Harry'nin adamları tarafından annesinin öldürülüşünü izler. Kaçış yolunda elinden sadece çığlık atmak gelmektedir.

  Mika'yı Brandon'a götürmekle mükellef uşak yolda her şeyi kısa kısa anlatır ama detaylara inmek üzereyken önünü kesen bir Orgman tarafından tahtalı köye postalanır. Kaçmayı başaran Mika doktoru ve Brandon'u bulur. Kıza bandaj yapıp kamyona bindiren doktor son sürat olay yerinden uzaklaşmaya çalışırken 1. bölüm açılışına bağlanırız ve Grave'in uyanışına şahitlik ederiz.

  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi