• Gungrave - 10

  Conflict


  Arabada soteye yatmış olan Brandon ve Bunji birden karşılarında Blood War'u görürler. Blood War savaşın başladığını haber etmeye gelmiştir. Haberi verir vermez de Millennion'un mıntıkaları tek tek basılmaya başlanır, babalar öldürülür, fabrikalar talan edilir... Üstelik hepsini de rengi uçmuş dört sıska herif yapar. Bunlar Vulcan'ın deneyine girip ölümsüz olmuşlardır. Lightning'in mıntıkasına giden Brandon ile Bunji de bunu öğrenecektir.

  Brandon ile pazarlığa oturan Blood War bu savaşın ancak Big Daddy'yi onlara verirlerse biteceğini söyler. Brandon beklenmedik şekilde kabul eder ya da zaman kazanmaya çalışır. Bu süre içinde Harry de aralarındaki köstebeği bulur ve onunla yüzleşir. Brandon da bir yandan Blood War'u punduna getirmeye çalışmaktadır.

  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi