• Macross Plus - 1

  A.D. 2040

  Uzayın derinliklerinde bir savaşta savaş pilotlardan biri zincirini koparmış köpek misali düşmanlarına saldırıp onları alaşağı etmektedir. Onun bu hareketleri kendi arkadaşlarını bile korkutmakta hatta üç buçuk attırmaktadır. Bu ihtiyatsız ve söz dinlemeyen savaş pilotu en sonunda komutanının sabır taşını çatlatmıştır. Komutan çareyi onu başka bir diyara nakletmekte bulmuştur. Savaş pilotu (yani Isamu) Eden gezegenine test uçuş pilotu olarak atanır.

  New Edwards Test Uçuş Merkezi’ne ulaşan Isamu ayağının tozuyla brifinge katılmıştır. Test Uçuş Merkezi’nde YF-19 ve YF-21 kod adlarıyla bilinen iki savaş uçağının test edildiğini öğreniyoruz. Bu iki savaş uçağından en iyisi hangisiyse onun üretimine onay verilecektir. Isamu YF-19’un pilotluğuna atanır. Tam bu sırada YF-21’in test pilotu Guld testten dönerek toplantıya iştirak eder. İki pilotun şaşkın bakışlarından ikilinin daha önceden tanıştıklarını anlıyoruz. Guld’ın toplantıda Isamu’ya laf sokmalarından aralarının limoni olduğu ortaya çıkıyor.

  Eden gezegenine ünlü bir şarkıcı iştirak eder. Sharon Apple isimli bu şarkıcı gelişmiş yapay zekaya sahip bir programdan ibarettir. Lakin insanlar Sharon için çıldırmaktadırlar. Sharon’ın yapımcısı ise Myung gerçek bir hatun olup, televizyonda Myung'u gören Guld’ın tepkilerinden aralarında bir münasebet geçtiğini fark ediyoruz.

  Guld, Myung ile yıldız tepesi denilen bir yerde karşılaşır. Guld’ın konuşmalarından bunun bir rastlantı olmadığını öğreniyoruz. İkili eski günleri yad ederken Isamu da aynı yere gelerek pişti olurlar. Aralarında geçen tantanadan geçmişte kimin eli kimin cebinde durumu bir olay olduğu ortaya çıkar.
  YF-21 test uçuşu yapmaktadır. Isamu YF-21’i kameraya çekmekle görevlendirilmiştir. YF-21 direk pilotun beyninden aldığı komutlarla çalışan bir savaş uçağı prototiptir. Guld’ın kontrolündeki uçağımız bir çok testten başarı ile çıkarken Isamu olaya burnunu sokar ve bu duruma sinirlenen Guld kontrolünü kaybeder. Yere çakılmaktan son anda Isamu tarafından kurtarılan Guld, kasıtlı olarak Isamu’nun kaza yapmasına sebep olur.

  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi