• Shingeki no Kyojin - 07
  "Yeni bir kahraman doğdu ve bu seferki gerçekten kahraman vasıflarına sahip" diye düşünürken basmakalıp hamlenin gelmesi gecikmedi.

  Geçen hafta Mikasa'nın mazisi anlatılırken bu hafta ve -tek dileğim- serinin kalanı için kızı hazırladıklarını düşünmüştüm. Eren'in yokluğunu iyice zıt bir karakter olan Mikasa ile dolduracak ve bu atipik kahraman profilli karakterden bir kahraman yaratacaklarını sanmıştım. Ne yalan söyleyeyim, şimdiye kadar pek çok kere gülünç duruma düşmüş ve sıradanlaşmış bu seri için Mikasa'nın başkaraktere evrileceğini ummuştum... Bir kere de tuttursam dişimi kıracağım zaten!

  Yine geçen hafta Mikasa'dan bir kahraman yaratılabileceğini görmüştük. Seride şimdiye kadar titanları öldürmeyi başarmış tek karakterin başrole oturması hiç de yadırganacak bir durum değil. Ama ne oldu?! Yine bilindik bir taktik, yine oldu da bitti maşallah gelişmesi, yine bitiveren ve sorgulanamayan bir yardım... Daha da fecisi: Galiba... Yine... Eren.

  Hepsinden daha kötüsü, şimdiye kadarki neredeyse iki aylık süreçte insanların korkunç derecede ezildikleri bir dünyayı pek çok farklı açıdan anlatmakla uğraşmış Shingeki no Kyojin'in, kendini ilginç kılan tek merak unsurunu hiçe saymış olması: Bu kadar aciz durumdaki insanlar, Titanları nasıl yenecekler?

  Eninde sonunda insanların kazanacağını biliyoruz ama önemli olan bunu nasıl başaracaklarıydı. Şimdi yanlarında veya arkalarında onlara düzen dışı bir eşitlik kazandırmış bir güç bulunuyor. Biz Davut ile Golyat'ın, Fare ile Fil'in, küçük balık ile büyük balığın mücadelesini izleyecektik; "burda bekleyin olm, boksör abimi çağırıcam" veledinin yetersizliğini değil.

  1 Görüş:

  1. Kendiniz sormuşsunuz bu aciz insanların, titanları nasıl yeneceğini. Davut'un Golyat'ı yenmesi, sadece kutsal kitaplarda ve çocuk masallarında görülecek türden. Şu ana kadar görülen en iyi ve uzun soluklu animelerde karakterlerin evrimleşip geliştiği görülüyor. Bu animeleri uzun soluklu yapan en büyük etmendir bu.

   Eren'in veya diğer karakterlerin Devasa Titan'ı, Zırhlı ve Dişi Titan'ı ilerdeki bölümlerde keserek öldürmesi düşünülemez bir şey olurdu. Eğer izleyeceğimiz şey, sadece insanlar ve titanların mücadelesi olsaydı, hikayeyi ilerletmek imkansız olurdu. Eren'in yetersizliğini aştığı sonraki bölümlerde görülüyor zaten. Armin'in Eren'e söylediği ''Hiç bir şeyini feda etmeyen kişi, hiç bir şeyi değiştiremez.'' sözünü size cevaben yazıyorum. Hikayeyi ilerletmek için böyle bir şeyin olması kaçınılmaz bir gerçekti. Eren, insanlığı adım adım ileriye taşımak adına kendi insanlığını feda edecekti.

   YanıtlaSil

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi