• Code: Breaker - Fragman - Konu


  Code: Breaker

  Sakurakouji Sakura alçak gönüllü ve ağırbaşlı bir kız gibi görünmektedir lakin aslında dövüş sanatlarında kendini geliştirmiştir. İnsanların bir oğlanın mavi alevleri tarafından yakıldıklarını görür ve bu çocuğun transfer öğrenci Oogami Rei olduğunu görünce çok şaşırır. Oogami, aslında var olmayan bir Code Breaker'dır. Oogami dişe diş, kana kan ilkesini benimsemiş soğukkanlı bir katile benzemektedir. Öldürmenin yanlış olduğunu kanıksamış olan Sakurakouji bu çocuğu durdurmaya ve onun taş kalbine girmeye çalışır.

  Yönetmen: Irie Yasuhiro

  Fragman

  1 Görüş:

  1. favori mangam ve muhtemelen favori animem :D bu pv fujiwara tokinin olan buarada :t rei ninki code breaker pv:ex

   YanıtlaSil

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi