• Hanasaku Iroha - 15  Hiç gereği olmayan bir Yuina arcını kazasız belasız atlattık lakin seri boyunca ilk defa bir bölümün -hadi kötü demeyeyim- gereğinden fazla "pembe" yönetildiğini hissettim. Geçen hafta Ohana her attığı adımda karşısında Yuina gibi bir engel bulurken bu hafta işleri tam zıttına çevirip Yuina'nın kendini sorgulamasını sağlamışlar. Sağlamışlar ama her şey çok çabuk gelişip sonlanmış.

  Olaylara tersten bakması bu serinin çokça başvurduğu bir taktik. Aslında büyük çoğunlukla da bunda başarılılar fakat bu bölümdeki gibi acele ettiklerinde daha önceden altını doldurdukları pek çok şeyi havada bırakıyorlar. Misal Yuina hayatında ilk defa çalıştı diye şimdiye kadarki şımarık karakterinden hemen sıyrılmamalı. Bize aksettirilen imajı, kızın umursamaz biri olduğu yönündeydi. Sırf nişanlısı (tam anlamadım nesi olduğunu) "Ohana profilini" seviyor diye Yuina'nın da kolları sıvamasına gerek yok. Okuldaki erkekler tarafından "Prenses" olarak nitelendirilen bu kız diyelim ki birinciliği kaptırmış olsun, hiç değilse bölümün geri kalanını bunu düşünerek geçirmeliydi. Hadi düşünmedi, hemen kaybettiği zirveyi geri almak istedi diyelim. Sadece bir kez çalıştı diye bundan önceki 15 senesinde kurmuş olduğu karakteri alelacele değişmemeliydi. "Kötü" demeye dilim varmıyor ama bu kadar pembe tonlara sahip bir anime değil Hanairo.

  Bu iki bölümün gene de sevinilecek bir yanı var. Anladık ki kadrodaki tüm karakterler kendilerine ait en az bir bölüm koparacaklar. Gelecek hafta Ohana'nın dayısını izleyeceğiz. O da aradan çıktıktan sonra Nakochi ve Minchi'li bölümler bekliyorum. Açıkçası özellikle Nakochi'yi bir hayli merak ediyorum.

  1 Görüş:

  1. Aslında şunu söylemek istiyorum. Çok pembe yönetilmişte olsa, Yuina'nın bir anlık değişimi gibi farkedilir bir pürüz ile arcı bitirseler de;
   Ohana'nın "taxi" diye bağırışı, Yuina'nın banyoya girerken çıkardığı ayak sesleri, Yosuke'nin söylediklerinden sonra Yuina'nın Ohana'yı kıskandığı sahne, ayrılırken Yuina ile Yosuke'nin konuştuğu esnada, arabanın içerisindeki ergencanların merakla ve kıskançlıkla araba camlarına yapışmaları gibi küçücük detaylarla 10 numara bir anime keyfi yaşadım.(Özellikle Yuina'nın ses sanatçısı süper bir iş çıkarıyor.) Yuina arc'ı beklediğim kadar kötü değildi... Ohana'nın dayısına da 1 bölüm yetecektir... Minchi arc'ı olurda çok flashback'e bağlamazlarsa, Ohana-Minko-Tohru aşkı o esnada kabaracak diye düşünüyorum. Yoksa bu olayı başka bölümlerde su yüzüne çıkaramayacaklarını düşünüyorum... Ha, birde Ko-chancağız unutuldu~ :)

   YanıtlaSil

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi