• Deadman Wonderland - 8  Her ne kadar Bahar Sezonu'ndaki En İyi Seri olarak seçsek de (ben de oy vermiştim) DW maalesef kötü yönetiliyor. Aslında Manglobe elinden gelen çabayı gösteriyor, yönetmene de kusur bulmak istemiyorum ama seri hem aşırı hızla ilerliyor hem de kendini tekrar eden sıkıntılı detaylarla izleyiciyi bayıyor. Yani Ganta ne zaman dara girse Shiro'nun çıkıp geleceğini bilmeyen kaldı mı? Ya da Tamaki'nin ne kadar zalim olduğunu anlamak için Baykuş'un geçmişinden bir sahne izlememize gerek var mı? En az 26 bölüm olması gereken seriyi yarıya indirmişsiniz, üstüne bu tekrarları her bölümde yinelemek animenin değerini iyice düşürüyor. Bu tempoyla gidileceğine göre animenin kalan bölümlerinde neler yaşanacağını kestirmek maalesef hiç de zor değil.

  Geçen bölümde tanıdığımız Scar Chain grubunun hikayesi bir anda başladığından Ganta bölüm içinde hem gruptan ayrılıyor hem de kararını değiştirip gruba katılıyor. Amaçları bu hapishanede yaşananları dünyaya açıklamak olan isyancılar yine bu bölüm içinde hapishaneden firar da ediyorlar. Bir de grup içindeki hain önce Ganta'ya posta koyuyor ki elemanın yine bu bölümde göreceğimiz ihanetinin temeli inşa edilmiş olsun. Aşırı hızdan kastım bu, her şey bir anda oldu bittiye getiriliyor. Biz de ağzı açık ayran budalası gibi kabullenmek zorunda kalıyoruz.

  Scar Chain'in bu kadar fazla üyesi olmasına şaşırdım. G Blok'ta bir de bu gruba dahil olmayan Deadman'ler var, demek ki aşırı bir Deadman popülasyonu mevcut. Peki nerede asayiş, nerede sıkı yönetim? Adamlar toplanıp ziyafet yapıyorlar, kaçış planları kuruyorlar, bizim Tamaki uzaktan sırıtarak izliyor. Gerçi Undertakers denen eski Deadman korumalarına güvendiği belli. Üstüne her fırsatta ortaya çıkan şu robotlar da çok tehlikeliler ama yine de fayda etmiyormuş demek ki. Neredeyse 10 kişilik bir grup elini kolunu sallayarak kaçmayı başardı. O zaman ne anladım ben bu hapishaneden?

  Makina'nın bayağı fanservice paslayan giyinme sahnesi haricinde Scar Chain grubuna odaklanan bölümde Undertakers tanıtıldı, Baykuş'un geçmişi anlatıldı. Bunların dışında da gerçekten hiçbir şey yoktu. Herhalde haftaya bir aksiyon koyup bayık tempoyu canlandırırlar ama temponun sonrasında yine düşmesinden korkuyorum. Ganta galiba finalde Red Man'in kim olduğunu anlayacak ve oradan da OVA'ya malzeme bırakıp kapanışı yapacaklar.

  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi