• Pandora Hearts - 5

  The Ticking Clock's Nightmare

  Sharon-Break-Raven üçlüsüyle ve Pandora örgütüyle mutabakata varan Oz yanına Alice'i de alarak ilk vazifesine gönderilir. İçinde bir hevesle hatıralarını bulacağını düşünen Alice kıtlıktan çıkmış gibi açıktaki seyyardan şişleri lüp lüp götürürken Oz da çiçekçi kıza yazmaktadır. Oz-Alice-Raven olarak vazife başı yapan ekip kendi arasında ilginç bir sinerjiye sahiptir: Raven Alice'e, Alice Raven'a kıl kapmakta, Oz ikisini de acayip derecede sevmekte ve ara sıra onlara takılmaktadır. Böyle de neşeli bir seri olmuştur birden Pandora Hearts.

  Oz'un ecelinin nasıl vuku bulacağını gördüğümüz bölüm, Break denen lümpenin de ne biçim ayak oyunlarında ustalaştığını göstermek açısından ilgi çekiciydi. Çiçekçi kızın hazin hikayesi Break'in şu sözleriyle aslında çok iyi açıklanmış da oldu: Her hikayenin sonunda bulduğun cevap "umut" olmayabilir. Break'in ve Oz-Raven arasındaki ilişkinin gelişimi için zaruri olan bir bölüm ama yine de pek bir "filler" havası vermedi de değil.

  Ben söylemekten sıkıldım ama bu kadar amatör çizimleri de aklım havsalam almıyor. İnanılmaz bulanık renkler ve planlar, üstüne çok eksikmiş gibi paso konan chibiler, daha 2 bölüm önce bizi feci ürküten Alice'in büründüğü küçük ve şımarık kız halleri... Keşke 3. bölümün birkaç farklı versiyonunu izleseydik de yetseydi bu seri.

  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi