• Full Metal Panic - 8

  Part Time Steady

  2. sınıf öğrencisi Shirai kafayı Kaname’ye takmıştır. Metro istasyonunda gördüğü Kaname’yi arkadaşlık konusunda gene sıkıştırırken Sousuke ortaya çıkar. Shirai’yi düşman sanan adamımız silahını elemanın kafasına dayar. Aklı giden Shirai, Kaname’nin adamımızı sakinleştirmesiyle kurtulur.

  Shirai, Sousuke’nin uyarılarını dikkate almayınca adamımız Shirai’nin kafasını tuvalet pompası olarak kullanmaya karar verir. Kaname son anda yetişerek bir kez daha Shiari’yi Sousuke’nin elinden kurtarır.

  Mizuki, Shirai’nin kendisini sallamamasını faturasını Kaname ve adamımıza çıkartır. Kız arkadaşlarına erkek arkadaşını tanıştıracağı sözünü vermiş olan Mizuki, Shirai’nin yerine adamımızı götürmeye karar verir. Ortada bir sorun vardır ama. Adamımız bir kızla nasıl takınılacağını hiç bilmiyordur.

  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi