• Oda Nobuna no Yabou


   

  Tarihsel romantik komedide, 17 yaşındaki Sagara Yoshiharu Sengoku Çağı’na ışınlanır ve buradaki tüm Samuray derebeylerinin güzel kızlar olduklarını görür. Oda Nobunaga’dan esinlenerek yaratılmış Oda Nobuna ile tanışır ve ona hizmet etmeye başlar.

  Yönetmen: Kumazawa Yuuji

  Fragman

  1 Görüş:

  1. Şu Japonların kendi tarihsel olaylarını değiştirerek anime yapmalarını hala anlayamıyorum adamlar zamanında birşeyler yapıyor(iyi-kötü farketmez)daha sonra çağ geçiyor anime-mangalar da ya cinsiyeti farklı yada karakteri farklı şekilde çiziliyor.Bu olay Türkiye de veya başka ülkede yapılsa epey eleştiri alırdı

   YanıtlaSil

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi