• Usagi Drop - OVA - 2


  Usagi Drop OVAUsagi Drop OVA
  Usagi Drop OVAUsagi Drop OVA

  Ben tek bir OVA olacağını sanıyordum, meğer 4 tanelermiş. Ne güzel! Usagi Drop hiç bitmesin mümkünse. Noel öncesi hediye telaşına yer veren bölümde yine bütün şirinliğiyle Rin ve bütün şaşkınlığıyla Daikichi'yi izliyoruz. Başka bir karaktere de gerek yok bence. Bu ikili arasındaki müthiş kimya sayısız bölüme kaynak olabilir.

  5 dakikalık OVA'lar sayesinde seriye ekstra bir bölümlük süre eklenmiş olacak ama buradaki amaç, seride anlatılan bölümlerin arasına köprüler kurmak. Gerçi böyle bir ihtiyaç var mı? Yok. Zaten Usagi Drop tastamam bir seriydi fakat itirazım var mı? Tabii ki yok.


  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi