• Kidou Senshi Gundam AGE


  Kidou Senshi Gundam AGE

  Yeni serideki karakterler "baba, oğul, torun" şeklinde üç nesilden oluşacak. Bilinmeyen bir düşmana (UE) karşı "100 Yıl Savaşı"nda Dünya'yı kurtarmak için çarpışan ve Gundam ünitesine pilotluk eden ana karakterler, ilk Gundam serisine verilen selamın bariz bir göstergesi. İlk baş karakter Furitto Asuno, AGE Sistemi ile donatılmış Gundam AGE-1 mobil silahını geliştirmiştir. Furitto'nun çocuğu Asemu Asuno ikinci baş karakterdir. Gundam'in varisi üçüncü baş karakter Kio Asuno ise Furitto'nun torunudur. Gundam AGE-1, daha fazla güç için Gundam AGE-1 Titus olarak veya daha fazla hız için Gundam AGE-1 Sparrow olarak geliştirilebilir.

  Yönetmen: Yamaguchi Susumu
  Senarist: Hino Akihiro

  Fragman

  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi