• Azumanga Daioh


   

  2002 yılında yayınlanmış Azumanga Daioh 26 bölümden ibaret bir komedi. Altı kızın lise yıllarının anlatıldığı anime her biri beş dakikadan oluşan 130 skeçten meydana geliyor. Bu beş dakikalık mini bölümlerin arasında fazla kopukluk bulunmadığından, olsa bile bunu umursamadığınızdan anime çok uzun bir tek bölümü anlatıyormuş gibi hissediyorsunuz. Kızların üç lise yılları da hemen hemen aynı rutinlerle, sınav telaşlarıyla, yaz tatilleriyle, spor etkinlikleriyle vb. geçiyor ve bu monoton tekrarlarda anime kendi farkını birbirinden çatlak karakterleriyle ortaya koyuyor.

   
   

  Çekirdek kadroda beş kız öğrenci var: Alık mı alık, saftirik mi saftirik Osaka; yaşıtlarından çok ileri derecede gelişmiş ama içi bir o kadar da çocuksu kalmış Sakaki; gerçek bir baş belası, tam bir manyak, hiperaktif Tomo; 10 yaşında olmasına rağmen süper zekasıyla liseye atlamış, ortamın maskotu Chiyo; ağır abla rollerinde takılan ve Tomo'ya ilkokuldan beri katlanmış Yomi. Bu kadroya serinin bir yerinde Kagura ekleniyor ve altıgen tamamlanmış oluyor. Yan karakterlerde Sakaki'ye bir şekilde aşık (ne şekilde?) Kaori, altıgenin sınıf hocası über-manyak Yukari, Yukari'nin aklı başında kankisi Nyamo ve sonunda da inanılmaz bir ağır sapık olan Kimura bulunuyor. Belirgin bir konu bulunmadığından anime bu karakterlerin eline bakmakta ve onlar da kendilerine has harika performanslar ortaya koyuyorlar.

   
   

  Salt bir komedi olduğundan işin içine hiç drama girmemiş. İzlediğiniz her an gülmeniz için tasarlanmış. Birkaç belli taktiği sürekli takip etmek dışında mizahlarına ellerinden geldiğince çeşitlilik katmaya çalışmışlar. Sahneyi durdurup farklı seslerle (polis/ambulans/itfaiye sireni, kilise çanı vb.) olayın suyunu çıkarmak ve aynı lafı 45 saniye (tam olarak 42) boyunca tekrar etmek bu bahsettiğim taktiklerden. Fakat bu taktiklerin bir süre sonra baydığını düşünmeyin, aksine karakterlerin ne kadar saçmalayabileceklerinin bir göstergesi bunlar. Tomo ile Osaka'nın bir araya geldiği, daha sonrasında da Kagura'nın bu ikiliye katıldığı skeçler muhteşem. Ha keza özellikle iki öğretmenin bir arada oldukları ve sürekli didiştikleri sahneler kahkaha endeksli.

  Serinin hoşuma gitmeyen tek bölümü kedinin (Baba) başrolde olduğu bölümdü, bunun dışında hiçbir anında canım sıkılmadı. Azumanga için "olağanüstü", "başyapıt" gibi şeyler söyleyemem ama olur da yemeğinizin hazır olmasına 25 dakika vardır veya "uyumadan önce 1-2 bölüm keyifli bir anime izleyeyim" diyorsunuzdur, o halde bu seriyi kesinlikle pas geçmeyin. Finalindeki selamlaması dahil her özelliğiyle tam eski usul bir komedi.

   

  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi