• Aoi Hana


   

  Geride bırakılan 10 yılın ardından tekrar bir araya gelen iki gencin küllerinden doğan dostluklarının gölgesinde filizlenen aşklar, sevinçler, üzüntüler, göz yaşları ve kalp yaralarıyla dolu bir seri Aoi Hana. 2011 yılında alçak irtifada müthiş bir hız yapmış Hourou Musuko'nun mangakası Shimura Takako'nun ilk çalışması olan Aoi Hana, sevilen kişinin başkasını sevdiği türden bir aşk kovalamacasını andırıyor.

   

  İlkokul çağlarında aralarından su sızmayan Fumi ve Akira'nın dostlukları, Fumi'nin ailesinin taşınmasıyla sona ermişken aradan geçen 10 yıllık sürede Fumi ilk aşkını tatmıştır ve kırılmış kalbini toplamak için ayakta durmaya çalışmaktadır. Kaderin cilvesiyle yeniden karşısına çıkan Akira ise Fumi'nin ihtiyacı olan desteği sağlayacak tek adrestir. Fakat Fumi yeniden aşık olur ve ulaşılmak istenen sonuçtan emin olunamayan bir kovalamaca başlar.

  Her gittiği yerde kızların ilgisini çeken (Senpai) Yasuko hemcinsleriyle zararsız flörtlere girerken Fumi'yi ise gözüne kestirir ve onun peşine düşer. Fumi'nin halihazırdaki kırılgan ve sürekli göz yaşlarına boğulmaya müsait yapısı ile Yasuko'nun agresif ve aktif tavrı bir araya gelince tipik bir lezbiyen ilişkinin startı verilir.


  Yine Hourou Musuko'da -daha doğrusu Hourou Musuko'da "da"- olduğu gibi sahnelenecek bir tiyatro eseri serinin tam anlamıyla can damarını oluşturuyor. Yasuko'nun başrolde olduğu ve bir erkek karakteri canlandırdığı oyun için yapılan provalarda serinin karakterleri arasındaki tansiyon gitgide artarken oyundaki perdenin kapanmasıyla birlikte bu gerilim zirve yapıyor ve bir patlama yaşanıyor. Aoi Hana da önce bu gerilimi yaratıyor, zamanla büyütüyor ve tiyatroda patlattıktan sonra da etrafa saçılan karakterlerini mercek altına alıyor. Birbirine aşık karakterlerin kırılmış kalplerinden dökülen parçalara yaklaşıyor ve bu parçaları nasıl tekrar bir araya getireceklerini izliyor.

  Lise çağındaki genç kızların yavaş yavaş kadın olmaya doğru kartopu misali hızlanan olgunlaşma süreçlerini izlediğimiz seri, 11 bölümlük kısacık süresinde yalnızca karakterlerine odaklanarak dış etmenlerin hepsini (aile, öğretmen, hatta bazen arkadaş) tek tek eliyor ve bu genç kızları aşk ile başbaşa bırakıyor. Hepsi de imkansız aşklarda boğulan ve nefes almalarını sağlayacak bir mucizenin peşinde sürekli çırpınan bu kızlar yaptıklarının yanlış veya doğru olarak adlandırılamayacağını, yalnızca birer deneyimden ibaret olduklarını er ya da geç öğrenirlerken Aoi Hana naif ve dramatik anlatımında belli bir standart yakalayarak tonunu hiç değiştirmiyor.

  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi