• Kokoro Connect - 01  İlk bölümden bu kadar çok isim zikredilmesi fena bir alışkanlık. Hele ki kulüp odasında geçen sekanstaki gibi çok hızlı bir tempoda söyleniyorsa bu isimler, takibi oldukça zorlaştıran bir anlatım meydana geliyor. Gerçi serinin ilk bölümdeki derdi karakterleri değil, ortamı ve bu tuhaf durumu tanıtmak.

  Okuldaki aynı kulübe giden üçü kız, ikisi erkek beş arkadaşın rastgele bir şekilde birbirlerinin vücutlarına girmeleri ve bu tuhaf olay üzerinden karşı cinsin vücudunu deneyimlemeleri ilk bölümün konusu. Kısa süreli durum komedileriyle hikayesine mizahi bir boyut da katmaya çalışan anime günümüz yapımlarından alıştığımız üzere artık bu ve bunun gibi "gariplikleri" hiç yadırgamayan karakterlerden ibaret.

  K-On'un başlattığı (ya da en azından cazip kıldığı) animasyon akımından ilerleyen Kokoro Connect saf moe yerine ecchiye daha yakın bir moe anlayışını benimsiyor. Kanepeye uzanan kızın eteğinin açılması ama altından şort çıkması, lezbiyen öğrencinin saldırısı ama istediği tacizi gerçekleştirememesi gibi sahnelerle ecchi ve moe arasında mekik dokuyan serinin belki de tek avantajı 1 cours ile yetinecek süresi. Elde avuçta fazla bir malzeme olmadığı belli ve kendini tekrar etmesi muhtemel bölümleriyle bu malzemeyi yavanlaştırması da çok uzak bir ihtimal değil.

  2 Görüş:

  1. bu konu bi kore dramasında vardı. kız oğlanın, oğlanda kızın vücuduna giriyordu :D aşık oluyorlardı felan fıstık. bu konuyu animelerde pek göremeyiz ama olacaksada k-on tipinde çizimlerde olmasın bizahmet -_-

   YanıtlaSil
  2. Bne resimlerini yüklerken novele biraz baktım lakin noveli güzel özellikle bazı bölümlerde karakterlerin hislerinin doruğa çıktığı sahneler göreceğiz.

   Fakat stüdyo bence başarısız kalmış :o K-On! nun karakter tasarımcısı olan bayan burdaki karakterleride o tasdarladı ve bu yüzden bu novel bu kadar ilgi çekti Eğer stüdyoda moe yada ecchi üzerinden seriyi pazarlamaya çalışacaksa hiç böyle bir işe kalkışmamalıydılar, ucuz numaralarla seriye yazık ederler.


   Fakat daha 2 bölüm yayınlandı yanlış bir izlenim vermeyeyim novelde farklı birçok şey olacak beklediğim 2 karakter var onları görmeyi çok isterim :)

   aşk üçgenleri var seride bence çoğu seriye göre daha iyi çok saçma seriler var aynı hikaye ve klişeler üzerinden gidip kendini sevdiren ,KC onlardan daha farklı özellikle ikilimleri yönüyle seyirciyi zorlayacaktır eminim :)

   Animasyon için :(

   YanıtlaSil

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi