• Tari Tari


  Tari Tari

  Liseye giden beş öğrencinin etrafında dönen hikayede Sakai Wakana annesinin vefatı yüzünden müzik dersi almayı bırakmıştır. Miyamoto Konatsu şarkı söylemeyi seven ve okuldan sonra müzik kulübünde vakit geçiren iyimser bir kızdır. Okita Sawa okçuluk kulübünün güçlü bir üyesidir ve hayali binici olmaktır. Tanaka Daichi üniversiteye giden ablasıyla birlikte yaşamakta ve eskiden beri badminton takımında yer almaktadır. Avustralya'da 12 yıl yaşayan Wiin ise Wakana'nın sınıfına geçiş yapar. Lisedeki son yazlarında Wakana, Konatsu, Sawa ve diğerleri müzik sayesinde bir araya geleceklerdir.

  Yönetmen: Hashimoto Masakazu

  Fragman

  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi