• Steins;Gate - 19  İşte bu olmadı. Kötü veya zayıf bir bölüm elbette ki çekilecek ama yarım ağız detayların lekelediği bölümler Steins;Gate'e pek yakışmıyor. Okabe nihayet Mayuri'yi kurtacak son D-Mail'in peşinde ve şartlar gereği Moeka'nın da üstünde. Dışarıdan gelen teyzenin yorumu nedir allasen?! Masa uçmuş, kız bir saattir avazı çıktığı kadar çığırıyor, üstünde bir adam var ve teyze "zamane çocuklarına" işi bağlıyor. Pes ya! Bu kadar ucuz çözümler vallahi bu seriye yakışmıyor.

  Neyse, bölüme dönelim. Moeka'nın yandere çıkması büyük sürpriz değil ama kızın karakterini anlamamız için önemli. Belli ki öksüz ve/veya yetim büyümüş ve tutunacak her dala taparcasına bağlanacak kadar çaresiz. FB tarafından gönderilen ilk mesajın zamanına ve yerine dikkat edersek bu mesajın Moeka tam da intihar etmek üzereyken geldiğini söylemek mümkün. Haliyle FB'yi bir kurtarıcı gibi gören Moeka da aldığı emirleri sorgulamak yerine doğrudan uygulamaya koyuyor. Bölüm içinde tanık olduğumuz üzere bu tek taraflı iletişime en ufak bir zarar geldiğindeyse kudurmuş bir köpeğe dönüşebiliyor.

  Empati kurmamızı istediklerini biliyorum. Mayuri'yi öldürecek Moeka'nın da kendince haklı nedenleri var, mesaj gelmediği için intihar edecek olan Moeka'nın da. Tabii bunları Feyris veya Ruka düzleminde görmem imkansız ama hiç değilse kızın gerekçelerini sıralamaya çalışmaları karakter gelişimini tamamlama açısından gerekliydi.

  Şimdi geriye şu meşhur FB'nin kim/ne olduğu sorusu kaldı. Bir de Okarin'in her şeyi başlatan D-Mail'i kendi attığını fark etmesi (evet, bu konuda hala iddialıyım). Ne kadar esprili olsa da Father Braun teorisini bir kenara bırakıp FB'nin kim ve gerçekte neyin peşinde olduğunu merak ediyorum. Son 5 bölüme girerken ve cevaplanacak tonla soru dururken ellerini çabuk tutmaları şart.

  2 Görüş:

  1. Mr Braun olabilr aslında, zira :

   - Mikrodalganın lifter olarak kullandığı şey adamın televizyonu, tesadüf olabilir belki ama yine de pek normal
   - Tehdit mesajlarının geldiği dönemde arada bir televizyona dönüyordu sahne, adam aleti hayrına verdi sözde ama içinde dinleme izleme cihazı vardı belki de ?

   Suzuhanın intihar etmediği timelıne' da olduğumuz için nasıl oluyor da yıllar sonrasına mektup atabiliyor diye düşünmesinin pek olanaklı olduğunu zannetmiyorum.

   5 bölüm kala tamamen yeni bir karakter veya kurum ortaya çıkarmaları çok saçma olacağı için öteki gelecekten gelen bir Kurisu olabilir Braun olmazsa.

   YanıtlaSil
  2. Hepsine ilaveten Mayuri'nin tren altında kalmasını sağlayan da Braun'un kızıydı.

   YanıtlaSil

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi