• AnoHana - 7  Güvercin adımlarla Menma'nın dileğine doğru yolculuğumuz devam ediyor. Ben yine de grubun bu havai fişek uğraşlarının fayda etmeyeceğini düşünüyorum. Yukiatsu’nun bölümün ortalarına doğru yaptığı yorum (Menma'nın Jinta hariç herkesi çağırmış olması) kızın dileğinin Jinta ile, büyük ihtimalle de Jinta'nın hasta annesiyle ilgili olduğunu düşündürttü. Bir taraftan "ha öpüştüler ha öpüşecekler" gerilimini yaşatan Jinta - Anaru ilişkisinde geliştirme süredursun, öte yandan Poppo ve Tsurumi'nin bu kadar boşlanmaları hoş değil. Hele ki finale 4 bölüm kalmışken artık Tsurumi'nin biraz daha açılması gerekiyor. Tamam, birçok boşluğu doldurmak için yerinde detaylar kullanılıyor (Yukiatsu'nun Menma'ya hediye etmek istediği tokanın aynısını takması gibi) ama bence kızın biraz daha dile gelip gruptaki rolünün açık edilmesi şart.

  Yaklaşık çevirisi "O Gün Gördüğümüz Çiçeğin Adını Hala Bilmiyoruz" olan animenin adının Menma'nın son dileğiyle alakalı olduğunu söyleyen yorumlar dolaşmaya başladı. OP ve ED de bu teoriye destek çıkar nitelikte ama yapımcıların bu kadar sade bir sonucu tercih etmeyeceklerine güvenim tam. Hem ne demiştik? Son dileğin ne olduğunu tahmin etmek, bununla uğraşmak bu seriyi izlerken aklımıza gelecek son şey olmalı.

  Jinta'nın geçen hafta Menma'yı nasıl payladığını hatırlıyoruz. Hep başkalarını düşündüğü için kıza çıkışan delikanlı bu bölümde aynı şeyi yapmaya "devam ediyor". Her ne kadar özensiz bir cümle gibi görünse de animenin ilk haftasındaki hikikomori hayatından itibaren sürekli bir değişim yaşayan Jinta'nın arkadaşlarını hep nasıl koruduğunu şöyle bir gözümüzün önüne getirelim. Anaru'yu bir kez daha münasebetsiz insanlardan kurtardı ama her defasında kızın Jinta'ya aşkını depreştiren hamlelerdi bunlar. Gerçi bu ikili arasındaki ilişkiyi izlemek sizi bilmem ama beni hiç sıkmıyor. Serinin öyle bir derdi bulunsa sevgili olmalarını bile dilerdim ama dediğim gibi yalnızca 4 hafta kaldı.

  Elbette ki bölümün genel senaryoya yaptığı en büyük katkı son sahnede görünen Menma’nın annesiydi. Ben yine geçen hafta satır arasında bu kadını bir daha görmeyeceğimizi söylemiştim ama fena patladım. Menma’nın dileğini yerine getirmeye çalışan grup bu kadını biraz rahatsız etmekte çünkü muhtemelen öyle bir dileğin varlığına inanmıyor. Haliyle havai fişek olayı da şimdilik sürüncemede kalıyor. İlerleyen bölümlerde Menma'nın annesiyle bizim tayfa arasında bir tatsızlık yaşanabilir. Göz yaşı ve bağırma sunan sert sahnelere şimdiden hazırlıklı olmalıyız.

  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi