• AnoHana - 6  Jinta, kalbimi kırıyorsun. Ben seni daha cesur ve karizma bir delikanlı olarak tanımıştım. Seikimatsu Occult Gakuin izleyince korkacaksan külahları değişiriz. Sen ki iki aya yakın süredir zaten bir hayaletle takılan adamsın, Maya'nın çocukları bile korkutmayan düşmanlarına mı çığlık atıyorsun? Çok ayıpladım, hiç yakıştıramadım...

  Şaka bir yana karakter gelişiminin meyvelerini almaya başladık. Esas hoşuma gidense serinin rotasında yapılan değişiklik oldu. Şimdiye kadar Menma'nın ölümünün herkesi nasıl etkilediğini izlerken yavaş yavaş Menma'nın hislerine geçiş yaptık. Tabii AnoHana çok profesyonel ellerden çıktığı için diğer karakterlerin işlenmesi de devam ediyor. Menma'nın annesi gibi muhtemelen bir daha görmeyeceğimiz bir yan karakter bile unutulmuyor.

  Bu bölümde bir kez daha merkeze Menma yerleştirilmiş olmasına rağmen Jinta ile Anaru ilişkisinde de büyük mesafe kaydedildi. Okulda dedikodu malzemesine dönüşen Anaru'yu kurtaran Jinta’da hala liderlik vasıfları bulunuyor ki Anaru da herhalde delikanlının bu huyuna tav olmuş durumda. Jinta kendisine söylenenlere kulak asmasa da söz konusu arkadaşları olunca elinden geleni yapmaya çalışıyor.

  Menma'nın dileğini anlamak için Jinta, Anjou ve Poppo'nun günlüğü almaları bir adımdır ama yine de yeterli olacağını zannetmiyorum. Menma'nın da günlüğüne bu dileği açık açık yazdığını düşünmüyorum. Serinin şimdiye kadarki "yaşa ve öğren" politikası bunu gerektiriyor. Zaten Yukiatsu ile Tsuruko'nun da kazanın yaşandığı günle ilgili hatırladıkları detay bu politikanın canlı bir örneğiyken günlükten iş çıkacağını sanmam.

  En azından gençlerin bu dilek sayesinde yeniden bir araya geldiklerini görebiliyoruz. İlk bölümleri hatırlarsak arkadaşlık diye bir kavramdan bahsedemiyorduk. Yukiatsu’nun her hareketine şüpheyle yaklaşan bir Tsuruko, bir türlü okula gitmeyen Jinta'ya gıcık olan bir Anaru ve evden dışarı çıkmayan bir Jinta vardı. Menma'nın dileğinin "varlığı" bile arkadaş grubunu yeniden toplamaya yetti gibi.

  Grubun yeniden toplandığını görmesine rağmen Menma'nın hala kendiyle ilgili sorunları devam ediyor. Jinta'nın koyduğu teşhisten yola çıkarak kızın hep başkalarının mutluluğuna "oynadığını" öğreniyoruz. Bence buradan nefis bir kapanış çıkar ama tahminde bulunmak bu dizinin tüm tadını kaçırıyor, yaşayıp öğrenmek en iyisi.

  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi