• AnoHana - 4



  Yukiatsu'nun içinde biriken kıskançlıktan geçen hafta bahsetmiştim. Bu hafta iyice gün yüzüne çıkan ve sonunda patlayan bu duyguların öncelikle sebeplerine bakalım. Yukiatsu da Jintan gibi Menma'ya aşık...mış. Belki hala devam ediyorur bu duygular ama şimdilik boşverelim. Her şeyden önce Yukiatsu'nun içine sindiremediği gerçekler bulunmakta. Jintan'ın vakti zamanında grubun lideri olmasını çekememiş ve hala çekemiyor. Menma'nın ölümü yüzünden de grubun lideri Jintan'ı suçluyor. Grubun en yalnızı olan Yukiatsu, Menma'yı kafasından atamadığı için kendine acımaya devam ediyor ve başkası üzerinden bu ezikliğini örtmeye çabalıyor. Bana göre serinin en fazla çocuk kalan karakteri Yukiatsu. Hala uzlaşmaktan bihaber ("Eziksin"), hala Jintan ile sidik yarıştırma çabasında ("Senin Menma'n, benim Menma'm") ve hala kendini iyi hissetmek için başkalarını yaralama peşinde. Bölüm finalinde gördüğümüz oyunun nedeni de bu.

  Tsurumi'nin karakterine de biraz değinmek lazım çünkü tam anlamıyla bir kapalı kutu olmaktan çıktı benim için. Tsurumi o soğuk ve katı tavırlarına rağmen oldukça yardımsever biri. Anaru'yu ufak eleştirilerle, Yukiatsu'yu ise ayan beyan çığlıklarla iğnelemesinin nedeni bu. Aslında Menma'yı gördüğü falan yok, sadece belleğinde kalan resmi kağıda döküyor. Yukiatsu'nun eskiden beri var olan Menma takıntısının farkında ve bunu aşması için çocuğu doğru yola (okul) sürüklemiş olabilir, şimdilik sadece tahmin benimkisi. Lakin Yukiatsu'ya karşı platonik bir aşk beslediğini artık düşünmüyorum.

  Bölüm bittikten sonra aynı kırılmayı diğer karakterlere de uygularlar mı diye merak ettim. "Yeniden yükselişe geçebilmek için en dibe vurman gerekir" mantığından yola çıkarsak geri kalan 4 karakterin de bir şekilde bastırdıkları duyguları ortaya dökmeleri lazım. Eğer böyle bir yola girilirse eminim ki serinin değeri şu anda bulunduğu yerden bir kat daha yukarı çıkacaktır. Umarım bu tarzda çözülmeleri daha sık görürüz de gençlerin hepsi yaşanan travmayı sistemlerinden atmayı başarırlar. Tabii bu terapiye en geç tepkiyi de Jintan verecektir.

  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi