• AnoHana - 1  Super Peace Busters

  Yerde ararken gökte buldum, derler ya benimki de o misal. Bu seri hakkında ilk defa bir şeyler okumaya başladığımda hikikomori karakter nedeniyle Welcome to N.H.K aklıma gelmişti. Ona biraz yaklaşsa benim için yeterli diyordum ama Ano Hi Mita Hana no Namae o Boku-tachi wa Mada Shiranai (bir daha bu ismi kullanmayacağım, AnoHana kafi)'nin başka mevzulara parmak bastığını görmek çok iyi geldi. Günümüz Japonya'sının genç nüfusuyla ilgili en önemli sorunlarından NEET'lik bu seriye çok yansıtılmayacak. Bunun yerine serimiz küçük yaşta bir travma yaşamış 5 gencin etrafında şekillenecek.

  Aynı okula gitmiş altı çocukluk arkadaşı. Jintan artık evine kapanmış bir halde hayatını sürdürmektedir. Anaru serpilmiş, genç ve güzel bir kıza dönüşmüştür. Yukiatsu ve Tsuruko okullarını aksatmayan, her velinin isteyeceği türde öğrenciler olmuşlardır. Poppo ile ilgili pek bilgi yok ama yazılanlara göre okula gitmek yerine ülkeyi gezmeyi tercih etmiştir. Menma ise yıllar geçse de hep aynı kalmıştır çünkü Menma acı bir şekilde bu gruptan ilk ayrılan olmuştur. Şimdi Menma’nın Jintan'tan tek bir dileği bulunmaktadır, bu da eski arkadaşlarıyla yeniden bir araya gelmesi.

  Karakterlerde bir stereotip havası mevcut lakin serinin temposu bu eksiği örtmekte gayet başarılı bir iş çıkarmış. Ara ara yapılan flashbackler hem konuyu daha iyi anlamamıza hem de bir hayli ağırlaşan Jintan sahnelerine hız kazandırmış. Öte yandan Jintan'ın Menma'yı "benim stresim" olarak tanımlaması, kızı kendi üstünde bulunca bir anda "heyecanlanması", Anaru'nun sevgisine karşılık bulamadığı için asabi tavrı, Yukiatsu'nun iğneleyici konuşmaları çok güzel detaylar. Hem karakterleri hemen tanımamıza hem de bir takım teoriler üretmemize fırsat veriyor. Seyirciye özgürlük tanınması bir kenara asıl şimdi üzerine gidecekleri drama ve karakterlerin bu slice of life/drama seri içindeki duruşları tüm parçaların doğru yerlerde olduklarını gösteriyor.

  4 Görüş:

  1. Böyle bir isim yok Anaru

   YanıtlaSil
  2. 2. resimdeki havuç kafa. Anjou Naruko gerçek ismi de çocuklar Anaru diyorlar. Nedense Anidb'deki cast girdileriyle serideki isimler farklı ama herhalde hepsi lakaptır diye düşünüyorum.

   YanıtlaSil
  3. İzlemem gecikti ama ilk bölüm gerçekten çok hoşuma gitti. Nedense ağzımda Bakurano tadı bıraktı. Konu drama olsa da insanın ruhunu sıkan tarzda işlenmemiş.

   YanıtlaSil
  4. Hiç aklıma bile gelmemişti. Kadronun genişliği ve yaşanmış bir trajedi sayesinde aralarında benzerlik kurulabilir aslında, haklısın.

   YanıtlaSil

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi