• Durarara!! - 18

  Life and Death are the Dominion of Fate


  Dollars-Mikado ile Saika -Anri hikayeleri biter bitmez beklenen oluyor ve Kida-Yellow Scarves başlıyor. Dolayısıyla biz de epey süredir geçmişini, hastanedeki kızla ilişkisini, iç dünyasını fazla bilmediğimiz Kida'yı izleme şansına erişiyoruz. Didaktik bir anlatımla ve sadece geçmişe odaklanmış bir bölümle de bu çocuğun karakterini tepeden tırnağa idrak edebiliyoruz.

  Aralarda bir görünüp kaybolan ve sürekli hastanedeki yatağında karşımıza çıkan kızın adı Saki. Eskiden Kida'nın sevgilisi olan bu kızın hastanede yatma nedeniyse Kida. Anri ve Mikado'nun liderlik motivasyonlarını detaylıca öğrendiğimiz seri bu kez Kida'nın neden Yellow Scarves'ın başına geçtiğini söylemiyor lakin yine de neden bu liderliği sürdürdüğünü biraz olsun açık ediyor. Kida bundan 1 yıl önce başında olduğu çeteyi yönetirken hiçbir şeyin büyümeyeceğini, olayların tehlikeli bir hal almayacağını düşünüyor ama kazın ayağı düşman çetenin son hamlesiyle ortaya çıkıyor. Saki kaçırılıyor ve şimdi hastanede yatmasına neden olan saldırıya maruz kalıyor. Onu kurtaransa Kida değil, Kadota'nın ekibindeki manga manyağı otaku Yumasaki oluyor. Çocuğun kendini gösterebilmesi için 18 bölüm gerekiyormuş.

  Elbette serinin gidişatı açısından çok önemli bir nokta da tüm bu savaşın ardındaki ismin Izaya çıkması. Nihayet kendince sürdürdüğü o garip oyundaki taşların anlamlarını öğreniyoruz. Shogi, satranç ve go taşlarının her biri Kida, Mikado ve Anri'yi veya onların liderlik ettikleri grupları temsil ediyor. Serinin başlarında iyi bir niyeti de olabileceğini düşündüğüm Izaya beni yanıltıyor ve şu ana kadarki tüm eylemlerinin Celty'nin kafasını uyandırmak için yapıldıklarını gösteriyor. Hatta ufak bir detayla bu komplosu da bölümün içinde veriliyor. Saki'yi kaçıranlar arasında Kida'nın çetesindeki yaşça büyük iki eleman da bulunuyor. Bunları Izaya'nın fişeklediğini düşünmemek naifçe kalır.

  Anri'nin bölüm sonunda keşfettiği gerçek serinin gidişatını ne derece etkiler bilemiyorum ama tek dileğim bu üç kankanın Izaya'nın oyununa gelmemeleri ve seri finalinde Izaya'nın Shizuo'dan hayatının dayağını, olmazsa da en azından bir Osmanlı tokadı yemesi. Kapanışa 1,5 ay kala güzel sayılabilecek bir anlatımla tüm konuyu anladık sayılır. Bu 6 hafta finali bağlamak için gereğinden fazla uzun bir süre. Bana öyle geliyor ki araya ufağından bir yan konu daha sıkıştırılacak ve Haziran gibi kapanış başlayacak.

  0 Görüş:

  Yorum Gönder

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi