• Guin Saga - 21

  The Crystal Revolt


  Naris'in sadık şövalyelerinden Regia'nın daha da popülerleştirildiği bölüm Parros Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcını beyan ediyor. Naris'in önerilerine kulak asmayarak rüştünü ispat etme peşinde olan Remus'un verdiği kararlar ileride Parros hükümdarlığının başına çok işler açacağa benziyor. Rinda'nın kehanetlerine bile inanmayan Remus her şeyi kendi başına yapma çabasıyla aslında bataklıktan kurtulmaya çalışıyor ancak çırpındıkça daha da batıyor. Mongolların gönderdiği suikastçilerse nihayet hedeflerine ulaşıyor ve Guin'in karşısına denk bir rakip çıkartmayı başarıyorlar.

  Guin Saga'da aksiyon öncesi bölümlerle yeni konulara giriş bölümleri fevkalade sıkıcı aslında ama nihayet bu bölümde bir değişiklik yaparak ufak çarpışmalara yer verilmiş. Mongol ordusuyla Parros köylüleri arasında yaşanan kısa süreli çatışma bölümün yerlerde gezinen temposunu bir nebze de olsa hareketlendirmeyi başarmış. Guin ile karşısına çıkan devin de mücadelesini izlemek bu bölümü en azından vasat seviyeye çıkartabilirdi ama serinin iki farklı aksiyon sahnesini aynı bölümde vermeme gibi tuhaf bir mantığı olduğundan bir sonraki bölüme kaldı. Bu uzatmalar "filler" bölüm diye tabir edilen ara sıcaklarda uygulanabilir yöntemler olsa da Guin Saga sadece 26 bölümlük bir seri ve artık sonuna yaklaşıldı. Bu tip stratejilerin hiç lüzumu yok.

  Sıradaki bölüm seri içinde ayrı bir etabın başlangıcı olacak ve finale giden yolda atılan ilk adım niteliği taşıyacak. Dilerim 22. bölüm bunun hakkını verir ve seri başındaki o heyecanı yeniden alevlendirebilir yoksa 3-4 bölüm haricinde en kötü vasat bir performans sergileyen seriye gerçekten yazık olacak. Hele ki serilerin genelde finalleriyle hatırlandıkları düşünülürse bu 5 bölümün önemi bir kat daha artıyor.

  2 Görüş:

  1. hey hey 21. bölümde kaldım ing izlemek istemiyorum nolur senin indirdiğin veyahut izledign bi site varmı lütfen 21. bölümden sonrası felç hiç bi sitede yok

   YanıtlaSil
  2. TR altyazıyla izlememiştim ama anidb.net'e kayıt düştükleri üzere http://animeou.net/ grubu bu seriyi çevirmiş. Bildiğim kadarıyla sitelerine üyelik gerekiyor (bedava) ve bölümleri altyazı olarak değil fansub şeklinde yayıyorlar. Bir de orayı dene istersen.

   YanıtlaSil

   

  Neden?

  Küçükken gazetelerin verdiği "noktaları birleştir" oyununu çözerdik, hatırlar mısınız? Noktaları birleştirdiğimizde bir hayvanın veya nesnenin şekli ortaya çıkardı. Edebiyatta bu noktalar darmadağındır. Okur bu noktaları istediği gibi birleştirir, yeni şekiller meydana getirip istediğini elde edebilir. Buna "özgür algı" diyorum. Sinemada ise bu noktalar zaten yönetmen tarafından birleştirilip içi de boyanmış bir şekilde önünüze sunulur. Siz perdede bir insan gördüğünüzde bu insanın gerçekten var olduğunu ve oyunculuk yaptığını bilirsiniz. Dolayısıyla beyniniz anlatılan konuyu bu insanın üzerinden yorumlamaya güdülenir ve anlatılanlar hangi türde (korku/fantastik/drama/komedi vb.) olursa olsun sizin aklınız senaryo aşamasında yazılan metni (edebiyat) yönetmenin anlatımında idrak etmeye yönelir. Buna da "tarifeli algı" diyorum.

  Animasyonda ise bu noktalar birleştirilmiş olmalarına rağmen içleri bomboştur. Meydana getirilmiş şeklin neyi sembolize edeceğine karar vermek sizin seçiminizdedir. Bir insanı izlerken onun yaşayan bir varlık, oyunculuk yapan bir aktör olmadığının bilincindesinizdir. Gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığını bilir, hepsinin bir çizerin elinden ekrana yansıdığının farkında olarak izlemeye devam edersiniz. Bu anlatım tekniği de anlatılan konuyla yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Edebiyat kadar özgür olmasa da izleyiciyi sinemadan çok daha serbest bırakmakta ve hikayeyi ön plana çıkarmayı başarmaktadır. Buna henüz bir isim bulamadım, zaten bu yüzden izliyorum.

  Followers

  Sugoi